Tai välittömästi kuten minä.viikinkisoturi kirjoitti:Tosin oisin voinut käydä kysymässä lisää sen jälkeen kun kaikki oli saanu.

Valvoja: Ylläpito
Haastavaa kyllä, mutta ei liian ahdasta mielestäni. Tosin on myönnettävä, että harvemmassa metsikössä on helpompi saada fiilistä irti itse matsista.saloneju kirjoitti:Taistelumaastona käytetty metsä oli useimmissa kohdissa liian ahdasta juuri millekään järkevälle ryhmätason manööveröinnille.
En tiedä mistä se johtui, mutta linna oli kyllä lauantaina puolustajalle hämmästyttävän turha kapine. Sunnuntaina oli jo eri meininki. Tuntui ihan linnan puolustamiselta.saloneju kirjoitti:Viimeiset skenaariot kyllä pelastivat linnan ja oikeuttivat sen rakentamisen, siinä missä lauantai-aamupäivän jälkeen lähinnä harmitti ajatus linnalle taistelemaan palaamisesta.
Sellaista sota joskus on.saloneju kirjoitti:Toiseksi viimeinen 4 vastaan 2 armeijaa skenaario oli ajatuksena todella kiva ja plussat rohkeudesta laittaa ensimmäistä kertaa ikinä 2v4 armeijaa asetelma! Mutta oikeasti - puolustajilla ei ollut edes teoriassa mahdollisuuksia voittaa skenaariota.
Itsehän sain hienot fiilikset irti juuri siitä kun pääsee tinkimään nahastaan komean hinnan.saloneju kirjoitti:Huomautettakoon, että ainakin häviäjän näkökulmasta oli todella hauska pistää parhaansa
Tässä komppaan ihan täysillä. Silloin jaettu kenttä oli hieno ja monipuolinen tappelupaikka, jonka mahdollisuuksia vain hiukan raapaistiin.saloneju kirjoitti:Kenttä sen sijaan oli todella hyvä. Miksei sillä oikeasti tapeltu enemmän, esimerkiksi jättämällä lauantai-iltäpäivän metsät välistä ja marssittu suoraan kentälle ottamaan 5-6 vetoa?
Hyvä muuten, että nostit tämän asian esille! Iltamättö oli todellakin plussaa. Siinä juuri pääsee mättämään senkin edestä, mitä varsinaisissa skenaarioissa jää tekemättä! Osallistuin itse perjantaina ja kylläpä se tekikin gutaa!Kapselitus kirjoitti:Annan paljon plussaa siitä, miten iltamättö oli toteutettu, kahteentoista asti sai mättää kunnon porukalla aivan leirin tuntumassa. Yömättöpaikka ei ollut kaukana mutta olisi voinut olla hieman suurempi, parhaat mätöt tulevat juuri sydänyönä.
Epäilemättä, mutta toivottavasti tällaiset riggaukset näkyvät pisteidenlaskussa myös. Jos pisteytys ei ota poikkeuksellisen vaikeita tilanteita poikkeuksellisesti huomioon, tai jos kaikille osapuolille ei järjestetä riittävän samankaltaisia epätasaisia taisteluita, on skenaariosuunnittelussa tehty virhe. Koska en tiedä pisteidenlaskusta (se suurin sohun salaisuus, jota ei ikinä näköjään avata oikeasti), en sano etteikö tässä olisi menetelty asiallisesti. Tämä siis aivan yleisluontoisena peliteoreettisena kritiikkinä.TTilus kirjoitti:Sellaista sota joskus on.saloneju kirjoitti:Toiseksi viimeinen 4 vastaan 2 armeijaa skenaario oli ajatuksena todella kiva ja plussat rohkeudesta laittaa ensimmäistä kertaa ikinä 2v4 armeijaa asetelma! Mutta oikeasti - puolustajilla ei ollut edes teoriassa mahdollisuuksia voittaa skenaariota.
Mihinkään muuhun on lopulta vaikea perustaa jakoja, kuin viime vuoden tuloksiin, ja tulevan vuoden vahvuuteen, eli väkimäärään.saloneju kirjoitti: Ulfnarin, Coronan ja V.Komppanian niputtaminen ison Maahinkaislauman kanssa samaan porukkaan tuntuukin puhtaalta arviointivirheeltä. Kevyesti ihmetyttääkin, eivätkö järjestäjät olleet tosiaan osanneet lukea ennen tapahtumaa paremmin ryhmien kehitystä viime vuodesta? Toki vasta paikan päällä todella näkee, toimiiko synergia ryhmien välillä, joten ylläoleva ei ole mikään suuri juttu sinänsä.
Lyhyesti vastaten: ihan totta. Mutta se hiljainen tieto, mikä siellä taustalla liikkuu, on aika olennaista. Oli todella laajasti harrastajien keskuudessa tiedossa, että Corona tulee olemaan tänä vuonna kova luu, jo ennen Unkarin leiriä Hauholla. Samoin Valkoinen Komppania tiettävästi oli parantanut joka osa-alueella, kuten paikan päällä kävi selväksi. Ulfnarin selvästi parantunut ote oli niinikään jo ainakin minulle ennakolta selvää Takavasara-Ulfnar -härdellin yhdistyttyä yhdeksi ryhmäksi yhdellä ryhmänjohtajalla. Lisäksi on ihan tunnettu tosiasia, että toiselle vuodelle suurin osa ryhmistä parantaa yleensä todella olennaisesti. Corona, Ulfnar ja Nagagldalaoglaih (V.Komp) olivat kaikki tällaisiä ryhmiä.Vibelius kirjoitti:...saloneju kirjoitti: Ulfnarin, Coronan ja V.Komppanian niputtaminen ison Maahinkaislauman kanssa samaan porukkaan tuntuukin puhtaalta arviointivirheeltä. Kevyesti ihmetyttääkin, eivätkö järjestäjät olleet tosiaan osanneet lukea ennen tapahtumaa paremmin ryhmien kehitystä viime vuodesta? Toki vasta paikan päällä todella näkee, toimiiko synergia ryhmien välillä, joten ylläoleva ei ole mikään suuri juttu sinänsä.
Taustainformaatio ja huhut kaipais siis selkeästi jotain aktiivista ja julkista seuraustoimintaa, tapahtumien parantamiseksi ja yleiseksi viihteeksi. Oiskohan tässä kysyntää sitten blogimuotoiselle boffojournalismille? Itse olisin valmis ottamaan kopin tästä pk-seudun puolelta, mutta tarviin kyllä kavereitakin, etenkin pk-seudun ulkopuolelta.saloneju kirjoitti:Lyhyesti vastaten: ihan totta. Mutta se hiljainen tieto, mikä siellä taustalla liikkuu, on aika olennaista. Oli todella laajasti harrastajien keskuudessa tiedossa, että Corona tulee olemaan tänä vuonna kova luu, jo ennen Unkarin leiriä Hauholla. Samoin Valkoinen Komppania tiettävästi oli parantanut joka osa-alueella, kuten paikan päällä kävi selväksi. Ulfnarin selvästi parantunut ote oli niinikään jo ainakin minulle ennakolta selvää Takavasara-Ulfnar -härdellin yhdistyttyä yhdeksi ryhmäksi yhdellä ryhmänjohtajalla. Lisäksi on ihan tunnettu tosiasia, että toiselle vuodelle suurin osa ryhmistä parantaa yleensä todella olennaisesti. Corona, Ulfnar ja Nagagldalaoglaih (V.Komp) olivat kaikki tällaisiä ryhmiä.Vibelius kirjoitti:...saloneju kirjoitti: Ulfnarin, Coronan ja V.Komppanian niputtaminen ison Maahinkaislauman kanssa samaan porukkaan tuntuukin puhtaalta arviointivirheeltä. Kevyesti ihmetyttääkin, eivätkö järjestäjät olleet tosiaan osanneet lukea ennen tapahtumaa paremmin ryhmien kehitystä viime vuodesta? Toki vasta paikan päällä todella näkee, toimiiko synergia ryhmien välillä, joten ylläoleva ei ole mikään suuri juttu sinänsä.
Beatific kirjoitti:Tulipa rekrytoitua oikea kultakimpale Pirttimäen treenileirillä
Itse huomasin vähän saman asian. Liekö järjestelystressi painanut päälle..Stonetroll kirjoitti:Tässä on kerrottu jo aika paljon kaikkea fiksua joten sitä on turha lähteä toistamaan, mutta yksi asia jäi ihmetyttämään. Sulttaanin soturikisassa (joka oli huippua viihdettä, Suomen boffoskenen Smackdown), homman huumoriarvoa latisti se kun juontajaa tuntui vituttavan kuin morttia 3 viikon gineksessä. Hommaan olisi sopinut paljon paremmin esimerkiksi MegaLady joka otti homman paljon rennommin.
Myös minä panin saman asian merkille. Sama kaveri oli erittäin tuohtuneen oloinen myös sunnuntain metsäskenaarioissa. Fiilis oli, että sotajoukkoja kohdeltiin kuin pikkulapsia päiväkodissa. Antaisin mielläni myös suoraa palautetta, mutta en tiedä kuka oli kyseessä. Relaa hei kaveri, ei tää oo niin vakavaa!!saloneju kirjoitti:Itse huomasin vähän saman asian. Liekö järjestelystressi painanut päälle..Stonetroll kirjoitti:Tässä on kerrottu jo aika paljon kaikkea fiksua joten sitä on turha lähteä toistamaan, mutta yksi asia jäi ihmetyttämään. Sulttaanin soturikisassa (joka oli huippua viihdettä, Suomen boffoskenen Smackdown), homman huumoriarvoa latisti se kun juontajaa tuntui vituttavan kuin morttia 3 viikon gineksessä. Hommaan olisi sopinut paljon paremmin esimerkiksi MegaLady joka otti homman paljon rennommin.Mutta ihan totta, oli puhetta parin muunkin kanssa samasta asiasta.