Sivu 1/1
Rengaspanssari ja levyhaarniska
Lähetetty: Torstai, 12.06.2008 20:55
Kirjoittaja Raud Mustasavu
Otetaan vielä uutta aihetta ku jakautu tuolla noi keskustelut niin moneen osaan
Hyväksytäänkö panssarityyppi rengas- 4-1 punonta, 12mm ID ja 3,2mm lanka. A.k.a. peikkopaita?
Entä tuleeko lisäpojoa jos päällä on vielä 2mm levyä?
Lähetetty: Torstai, 12.06.2008 21:17
Kirjoittaja Gnomus
3,2mm paksulla langalla 12mm sisämitalla chaini kelpaa kyllä. Levystä chainin päällä ei saa mitään lisäbonuksia. Haarniska joko on tai ei ole sen mukaan onko minimin täyttävää panssaria sillä kohdalla. Usean kelvollisen panssarin päällekkäisyys lasketaan silti vain "panssariksi" siinä missä yksikin kerros.
Lähetetty: Tiistai, 17.06.2008 18:58
Kirjoittaja Mesikämmen
Jos siis tekee itselleen kymmenen puolen millin levyhaarniskaa päällekäin, niin siitä saa panssaripisteen?

Lähetetty: Tiistai, 17.06.2008 19:19
Kirjoittaja Gnomus
Mesikämmen kirjoitti:Jos siis tekee itselleen kymmenen puolen millin levyhaarniskaa päällekäin, niin siitä saa panssaripisteen?

Sääntöjen puitteissa yhden panssarin pitäisi antaa se suojapiste, mutta veikkaisin panssaritarkastajien laskevan moisen viritelmän läpi (ellei turvallisuus tai ulkonäköhaitat estä) koska siinähän on 5mm rautaa päällekkäin.
Yksittäisen panssarin pitäisi olla riittävä panssaripisteen saamiseksi. Esimerkiksi 1,5mm kovetuttua nahkaa ja 0,75mm splintti sen päällä ei kelpaa koska kovetettua nahkaa vaaditaan 3mm ja splintin paksuuden pitää olla 1,5mm. Laittamalla päällekkäin tuon 3mm kovaa nahkaa ja 1,5mm splintin ei saa kuitenkaan kahta suojapistettä, ei vaikka sinne väliin tunkisi vielä vaatimukset täyttävän ketjupaidan. Panssaripisteen saa kun yksittäinen suojavaruste täyttää vaatimukset. Sen jälkeen useiden suojien päällekkäisyys ei enää lisää suojan määrää.