Sivu 1/1
Hipsut ja keihäitten osumista
Lähetetty: Maanantai, 09.07.2007 17:42
Kirjoittaja Haiden
Tähän ei saatu selvää vastausta.
1. Onko se miekan päässä törröttävä teipinpalanen tappava vai ei?
2. Miten keihäästä tullut viilto pitäisi ottaa? osuma vai ei?
3. Jatkokysymys jos viilto tappaa. Mitä jos keihäs lyö huti, mutta vetää tämän takaisin ja tämä aiheuttaa "viillon" onko tämä tappava?
Re: Hipsut ja keihäitten osumista
Lähetetty: Tiistai, 10.07.2007 00:49
Kirjoittaja JonTzu
Haiden kirjoitti:Tähän ei saatu selvää vastausta.
1. Onko se miekan päässä törröttävä teipinpalanen tappava vai ei?
Osuman on tultava ihan aseella itsellään.
Haiden kirjoitti:
2. Miten keihäästä tullut viilto pitäisi ottaa? osuma vai ei?
Sotahuudossa keihäillä pistetään, ei viilletä. Jos joku esimerkiksi vispaa keihästä sivusuunnassa, osumia ei tarvitse ottaa. Sen sijaan jos pisto kimpoaa sivuun esimerkiksi kypärästä tai käden panssarista pisto lasketaan silti osumaksi vaikka se lipsuukin ohi kohteestaan.
Lähetetty: Maanantai, 30.06.2008 12:40
Kirjoittaja Satanisti Pappi
Tähän vielä kysymystä (jota olisin ehkä halunnut havainnollistaa kuvalla mutta enpä saanut aikaiseksi) eli jos keihäällä viiltää sellaisella tavalla, että se on suunniteltu todellakin viiltämään vastustajan maha auki, niin sitä ei silti lasketa?
Aidostihan voisin tälläisessä tilanteessa väittää vastustajan parkuvan maassa yrittäen estää suoliaan pakenemasta mahalaukustansa.. Ja tämähän on ollut suosittu keihään käsittelytyyli (käsittääkseni) keskiajalla ja myöhemmin. Mutta SoHu:ssa se on siis vaaraton osuma?
Lähetetty: Maanantai, 30.06.2008 13:11
Kirjoittaja Kantti
Keihäillä ei viilletä, ainoastaan pistetään, koska jälleen oikeasti vahingoittavan osuman määrittäminen on tällaisissa rajatapauksissa vaikeaa. Jos haluaa viiltää ja pistää, kannattaa tehdä varsiase, jossa on selvästi sekä pisto- että viiltoterä.