Sivu 1/1
Sotahuudon osallistumismaksu
Lähetetty: Tiistai, 15.04.2008 12:03
Kirjoittaja horsesarse-
Huomasin että kotivisuille oli tullut pääsymaksusta jo tietoa. Eli hinta on 25e, yli 10 hengen ajoissa maksaneille ryhmille 23e/henki ja ajoissa maksaneille yksilöille 22e.
Silläkin uhalla että saan vihat ylleni ja pihin maiheen (joka minulla kyllä jo on

) kysyisin seuraavaa:
Miksi ihmeessä ryhmässä tulevat joutuvat maksamaan enemmän kuin yksilöilmoittautujat? Onko mitään järkeä rankaista ihmisiä siitä että he etsivät itselleen ryhmän, harjoittelevat yhdessä ja pukeutuvat yhdenmukaisesti?
Tämä haittaa jonkin verran rekrytointia kun sotahuutoon pääsee halvemmalla jos ei liity mihinkään ryhmään, vaan etsii sellaisen sitten paikan päällä. Tällöin ryhmistä tulee valitettavasti monivärisiä ja ne eivät erotu kunnolla toisistaan.
Seuraava on sitten ihan vain hypoteettinen ratkaisu:
Jos minä sattuisin olemaan ryhmänjohtaja/ilmoittautumisista vastaava tänä vuonna, eikö minun kannattaisi ilmoittaa ryhmästäni vaan 1 henkilö ja muut 19 tulisivat sitten "yksilöinä" ja "löytäisivät" sopivan ryhmän paikanpäällä. Näin säästettäisiin kätevästi parikymmentä euroa bensamaksuihin
Jokavuotisesta hinnankohoamisesta en avaudu tässä sen enempää, oletan toki että ruokaa saa syödä sitten oikein kaksin käsin kun maksukin on noussut vuodesta 2005 kymmenen euroa.
T: kuolan 2008 ilmottautumisvastaava.
Lähetetty: Tiistai, 15.04.2008 12:13
Kirjoittaja saloneju
Pakko yhtyä kannanottoon. Eihän kyseessä suinkaan ole lyöntivirhe? Siltä tuo vähän nimittäin näyttää.
Seuraava on sitten ihan vain hypoteettinen ratkaisu:
Jos minä sattuisin olemaan ryhmänjohtaja/ilmoittautumisista vastaava tänä vuonna, eikö minun kannattaisi ilmoittaa ryhmästäni vaan 1 henkilö ja muut 19 tulisivat sitten "yksilöinä" ja "löytäisivät" sopivan ryhmän paikanpäällä. Näin säästettäisiin kätevästi parikymmentä euroa bensamaksuihin
Nimenomaan kun puhutaan tästä mallista hypoteettisella tasolla, nähdään missä hintapolitiikka pissii.

Ryhmäajatteluun kannustaminen ennen mitään muuta!
Lähetetty: Tiistai, 15.04.2008 12:34
Kirjoittaja JonTzu
Siinä on virhe, halvimmalla pääsee ryhmään kuuluva ajoissa ilmoittautunut. Hyvä kun huomasitte. Korjataan.
Lähetetty: Tiistai, 15.04.2008 16:40
Kirjoittaja Gnomus
Virhe korjataan kotisivulle heti kun webbiherra ehtii ja kykenee. Mielten rauhoittamiseksi voin sanoa että hinta ryhmässä ajoissa ilmoittauduttaessa on 20e ja pahimmillaan yksilönä myöhässä on hinta 25e. Yksilö ajoissa tai ryhmässä myöhässä meni 22/23 euroa, en nyt vain muista kumpi oli kumpi. Ryhmäytyjiä ei siis rangaista.
Lähetetty: Tiistai, 15.04.2008 21:13
Kirjoittaja blite
Kiitos tiedoista! Ilmo-järjestelmään tosiaan oli päässyt lipsahtamaan etusivulle väärää tietoa, ryhmässä ilmoittautuville on ilman muuta luvassa alennusta. Asia on nyt korjattu, mutta jos vielä meni jotain vikaan niin älähtäkää!
Re: Sotahuudon osallistumismaksu
Lähetetty: Torstai, 17.04.2008 14:36
Kirjoittaja Gnomus
horsesarse- kirjoitti:Jokavuotisesta hinnankohoamisesta en avaudu tässä sen enempää, oletan toki että ruokaa saa syödä sitten oikein kaksin käsin kun maksukin on noussut vuodesta 2005 kymmenen euroa.
Ja maksu luultavasti tulee jatkossakin nousemaan. Yhtenä merkittävänä osana hinnan nousua on juuri ruoka ja ennen kaikkea ruuan valmistamisen ulkoistaminen. SH05:ssä oli iso joukko väkeä jumissa ruuan laittamisessa ja sotapaikalle kuskaamisessa. Aloittelevalla tapahtumalla tämä oli kuitenkin varmempi (ja paljon työläämpi) ratkaisu maksulliseen ruuantoimittajaan nähden. Väkimäärän kasvaessa homma vaikeutuu kun pitäisi miettiä mistä löytää riittävät keittiötilat ja välineet laittaa ruuat 500:lle hengelle ja mistä kiven kolosta kaivaa ne perunateatterin osallistujat ja kattilankuuraajat jotka käyttävät 25 tuntia vuorokaudessa ruokahuoltoon.
Tänä vuonna (ja luultavasti jatkossakin) ruuantuotanto on ulkoistettu työmäärän vähentämiseksi ja parempien maastojen saamiseksi. Tänä vuonna hinta on saatu pidettyä alhaalla kiitos varsin edullisten maastojen ja muiden tilojen. Itse kukin voi miettiä kuinka paljon on valmis Sotahuudosta maksamaan. 20e:n osallistumismaksulla saa kuitenkin kolme lämmintä ruokaa ja kaksi aamupalaa ja mätkeet kaupan päälle. Omasti mielestäni siis aivan pilkkahintaan jos vertaa minkä tahansa muun lajin viikonlopun mittaisiin leireihin. Jos ilmoittautuneita tulee oletettua enemmän ja siten yhdistykselle ylimääräistä rahaa niin se käytetään tapahtuman parantamiseen. Ilmoittautukaa siis ajoissa niin tiedämme aiemmin mitä muuta voimme järjestää teidän iloksenne ja ehdimme järjestääkin sen.
Lähetetty: Torstai, 17.04.2008 15:39
Kirjoittaja Kantti
[varoitus]Avautumista luvassa[/varoitus]
(tata kirjoitetaan ulkomailta, antakaa aakkosten puuttumiset anteeksi)
Hinnasta.
Sotahuuto 2005 tehtiin niin kasittamattoman halvalla, ettei siina ollut mitaan jarkea. Se tehtiin myos amatoorimaisesti ja jarjestajien kannalta kestamattomalla tavalla. Jotta tapahtuma voidaan jarjestaa vuodesta toiseen, on se tehtava kestavalla pohjalla ja jollain tavalla jarkevalla tyomaaralla, muuten siita ei tule mitaan.
Lisaksi ei sovi unohtaa, etta yleinen hintataso on SoHu05:n jalkeen noussut n. 4-5 % vuodessa (inflaatio nayttaa virallisissa tilastoissa pienemmalta, koska sita pienentavat autojen ja alkoholin hintojen lasku, mutta niiden hinnalla ei ole sotahuudon kannalta mitaan relevanssia), mika tarkoittaa, etta sotahuuto 2005:n reaalihinta nykyrahassa on yli 18 euroa. No, tuo vain huomiona, sitten itse asiaan, eli avautumiseen.
Siita huolimatta, etta hinta on nyt noussut (ja arvioni on, etta tulee tulevaisuudessa nousemaan viela 5 euroa), se on kasittamattoman halpa hinta lajinsa ykkostapahtumasta Suomessa. Kohtuullisena verrokkina toimivat kamppailulajileirit maksavat rutkasti enemman, festareista ei voi edes puhua samassa lauseessa. Sen lisaksi, etta tarjoamme tapahtuman (josta itsestaan voisi jo pyytaa nykyisen hinnan, jos ihmiset eivat olisi skenessamme tottuneet saamaan asioita hyvantekevaisyyshinnalla), tarjoamme lisaksi 3 lamminta ateriaa seka aamupaloja ja leiriytymisalueen. Ja siita huolimatta emme aio tehda voittoa tai ottaa minkaanlaisia staff-paitoja ja saunailtaa kummempia palkkioita. Tapahtuman pelkka pystyyn saaminen siis maksaa tuon summan, jonka laskutamme. Ja itse asiassa enemmankin, koska emme halunneet kerralla nostaa liiaksi hintaa, vaan vahitellen saattaa sen kestavalle tasolle.
Lähetetty: Torstai, 17.04.2008 17:01
Kirjoittaja Mahti
Ihan tervetulleena pitäisin tulevaisuudessa mahdollisuutta osallistua tapahtumaan ilman ruokailua ja halvemmalla pelimaksulla. Näppäräsorminen trangiavelho kun kehittää aikas halvalla sapuskat ihan itse. Ymmärrän kyllä tosin, jos järjestävällä taholla ei ole halua/ mahdollisuutta tähän järjestelyyn. Ruokailun ostaneiden ja ostamattomien erottelu kun voisi olla hankalaa ja mahdollisuus väärinkäytöksiin lisääntyisi. Mutta jos tällainen järjestely vaivattomasti (ja ilman lisä harmaita hiuksia taikka kuluja järjestäjille) voitaisiin toteuttaa, niin uskoisin sillekin olevan kysyntää hintojen noustessa.
Lähetetty: Torstai, 17.04.2008 17:19
Kirjoittaja JonTzu
Maahinkainen on käyttänyt erikseen maksettavaa ruokailua muissa tapahtumissaan mutta 2005 tästä päätettiin luopua. SH on näille järjestelyille liian iso ja sen aikataulu liian tiukka.
Kuten jo mainittiin erottelun tekeminen olisi vaikeaa. Lisäksi yhteisruokailun etuna on että osallistujat saavat ruoat ajallaan ja ovat suunnilleen samassa paikassa. Jos ihmiset ryhtyisivät kokkaamaan itse ja hajoaisivat moneen suuntaan nykyistäkin pahemmin olisi aikatauluja vaikeampi saada toimimaan.
Lähetetty: Torstai, 17.04.2008 18:12
Kirjoittaja Beatific
Hinta on hyvä. Voisi olla korkeampikin, ja silti vastaavaa vastinetta rahalle saa hakemalla hakea.
Lähetetty: Torstai, 17.04.2008 19:39
Kirjoittaja Wizzyli
Joo, ei joku 5e lisähinta tapahtuman maksua tunnu missään jos pelkkiin matkoihin tulee käytettyä enemmän, varusteista ja propeista puhumattakaan.
Se on tietty että rahalle on mukava saada vastinetta, ainakin nyt ne saunat ja ruuat.
Lähetetty: Torstai, 17.04.2008 20:11
Kirjoittaja Pimeyden Ritari
Nykyinen hinta on mielestäni varsin hyvä, eikä se pieni korotuskaan tapa. (Ei sillä että sitä haluaisin...

) Kuten joku jo aikaisemmin mainitsikin, ei tälläistä muualta saa näin halvalla.
Lähetetty: Torstai, 17.04.2008 20:17
Kirjoittaja Ketku
En ymmärrä miksi ihmiset jaksavat piipittää tapahtuman hinnasta tai edes ruveta avautumaan siitä. Sitäkään en ymmärrä miksi ihmeessä on päästy tässä skenessä menemään siihen, että jos jokin maksaa yli 10 euroa niin siihen pitää sisältyä sitten jo suunnilleen taksimatkat kotoa tapahtumaan. Yrittäkääpä itse järjestää tapahtuma usealle henkilölle ruokineen niin kyllä siihen helposti menee ainakin 20 euroa per nenä. Itselläni oli ongelmia tehdä erästä keskiaikatapahtumaa siten, että sain hinnan alle 30 euroon.
Tälläkin hetkellä ruoan hinta on noussut kai neljänneksen vuoden aikana, joten se tuo sen 25% hintaa lisää siihenkin sitten. Alueiden vuokrista nykyään pyydetään ihan tuhottomia summia. Kaikki maksaa.
Ihmetyttää myös se, että ihmiset ovat valmiita pumppaamaan rahaa varustuksiin tapahtumaan nähden moninkertaisia summia, mutta kun tapahtumasta pitäisi maksaa, niin se on nou nou. No hinta otetaan annettuna ja jos tuntuu liian suurelta, niin aina voi äänestää omalla kukkarollaan ja jättää menemättä. Ropecon tais maksaa viime vuonna samanverran kuin tämä ja ei siihen edes sisältynyt ruokailua.
Lähetetty: Torstai, 17.04.2008 21:40
Kirjoittaja saloneju
Juu ei mitään valittamista hinnasta.
Ei missään nimessä riidanhaluisena kannanottona, vaan enemmänkin kevyenä huomautuksena, haluaisin nähdä mitä niin hyvää sieltä trangian periltä löytyy, että tapahtumasta kannattaa maksaa sen arviolta kymmenen euroa vähemmän keittääkseen itselleen yhteissummana halvemmalla kaksi aamupalaa, kaksi lounasta ja päivällisen (ja iltapaloja?) - saati nähdä kaiken sen vaivan, jos nyt sattuukin pääsemään euron kaksi alle.
T. Näppäräsorminen trangiankäyttäjä, joka jättäisi trangiansa ilolla kotiin

Lähetetty: Torstai, 17.04.2008 21:52
Kirjoittaja Azor
Alun perin keskustelu koski virhettä nettisivujen hinnoitteluissa. Asia korjattiin.
Nykyisellään tämä keskustelu ei palvele enää ketään. Jos Sotahuudon erittäin kohtuullinen osallistumismaksu ei sovi omaan budjettiin, voi tapahtuman jättää aivan suosiolla väliin.