Sivu 1/2
Jalkaterät, teräskärkiset kengät ja panssaripiste
Lähetetty: Keskiviikko, 30.05.2007 21:52
Kirjoittaja Beatific
Tämä on aika nyanssi, mutta otanpa esille kuitenkin. Saako (esim.) teräskärkisistä, maihareista panssaripisteen siihen jalkaterän kärkeen?
Tulkitsisin, että ei, koska teräskärkinen maihari ei ole "historiallinen malli levyhaarniskaa"... mutta mitä sanovat järjestäjät?

Lähetetty: Keskiviikko, 30.05.2007 23:57
Kirjoittaja Keisari_P
Missään ei vaadita historiallista mallia panssaripisteen saamiseksi, mikäli materiaali on autenttista ja minimivahvuus täyttyy. En sitten tiedä onko maiharin metallikärki 1mm paksua peltiä.
Lähetetty: Torstai, 31.05.2007 16:01
Kirjoittaja Aldaron
Saako maiharisi avata sen verran että levyn paksuuden voi mitata?

.
Tulee kyllä mieleen että panssarin olisi syytä olla sellainen että myös vastustaja voi havaita sellaisen olevan olemassa. Siitä voisi lähes harkita sääntöä..
Lähetetty: Torstai, 31.05.2007 16:19
Kirjoittaja ZamboNet
Haasteena tuollaiselle säännölle olisi esimerkiksi tabardin peittämä panssari. Viime vuonnakin oli useita tapauksia joissa panssari oli tabardin alla. Tälläisen säännön myötä panssarit pitäisi kai pukea tabardien päälle.
Lähetetty: Torstai, 31.05.2007 16:54
Kirjoittaja Aldaron
ZamboNet kirjoitti:Haasteena tuollaiselle säännölle olisi esimerkiksi tabardin peittämä panssari. Viime vuonnakin oli useita tapauksia joissa panssari oli tabardin alla. Tälläisen säännön myötä panssarit pitäisi kai pukea tabardien päälle.
Kyllä sääntöjen mukaan tehty panssari on havaittavissa myös tabardin alta, melko vaivattomastikin. Joko mies kilisee, kolisee, tai sitten on muuten vain paksu ja pingottunut. Lähinnä tällaisella säännöllä voisi välttää tämmöiset "Osui vyönsolkeen, ei lasketa!" -pelastumiset joita kukaan ei voi ennakoida tai tarkistaa. Mutta kuten yritin muotoilla, ei tästä sääntöä taida tulla..
Lähetetty: Torstai, 31.05.2007 18:10
Kirjoittaja Ketku
Mielestäni sääntö, jossa haarniskan tulee näkyä, jotta sillä on funktiota on huono, koska silloin ei voi tehdä esimerkiksi historiallisia asetakkeja/tunikoita, koska ne peittävät esimerkiksi torsohaarniskan täysin. Tabardin tilanteessahan ongelmaa ei ole, koska se nyt on vain kaistale kangasta, jonka sivuista näkyy varmasti alla olevat kamat.
Ongelmana myös tässä on se, että ei voi piilottaa rumia jalkasuojiaan housujen alle, jos haluaa mukailla esimerkiksi viikinkiperiodia, mutta kuitenkin käyttää jalkasuojia.
Panssarit tabardin päällä myös estävät tabardin tehtävää, joka on ennenkaikkea ryhmän tunnistaminen taistelussa. Miten tunnistat äijän, jolla on täyspeltihaarniska asepukunsa päällä, koska jos asepuku olisi päällä niin alta ei näkyisi haarniskaa?
Lähetetty: Torstai, 31.05.2007 18:32
Kirjoittaja BlueSkie
Mielestäni jalkaterien ja varpaiden pelitekninen suojaus pitäisi rajata historiallisiin suojiin. Teräskärkisiä maihareita saa muutamasta kymmenestä eurosta ylöspäin ja kauppaan menemisen/tilaamisen vaivalla kun taas historiallisia (tai edes etäisesti niitä muistuttavia) jalkasuojia varten joutuu näkemään hiukkasen enemmän vaivaa/kaivamaan kuvetta enemmän. Olisi mielestäni melkoisen epäreilua antaa samainen panssaripiste esim. resuisille käytetyille teräskärkimaihareille ja kiiltäville, hienosti niitatuille sabatoneille.
Summa summarum: maiharit tai muut tukevat kengät ovat erittäin suositeltavia jalkineita Sotahuutoon, mutta ei niistä siltikään pitäisi automaattista panssaripistettä antaa.
Lähetetty: Torstai, 31.05.2007 18:34
Kirjoittaja Aldaron
Bah. Tarkoitin, .. no, nevermind.
Lähetetty: Perjantai, 01.06.2007 01:09
Kirjoittaja Beatific
Eli mites tämä maiharinteräskärkiasia nyt tulisi tulkita? (Ei mitään optimointia mielessä, tosiaankaan...)
Rivien välistä luen, että ei, siitä ei saa panssaripistettä.
Lähetetty: Perjantai, 01.06.2007 12:26
Kirjoittaja tiarAnon
Tietenkin jokainen voi omassa pienessä päässään miettiä, että että tuleeko niihin jalkateriin todella niin paljon osumaa, että optimoinnin hengessä kannattaa uhrata herrasmiesmäisyys...
Henkilökohtaisesti ainakin otan osumat myös teräskärkisiin maihareihini, mikäli ne vain tunnen...
Lähetetty: Perjantai, 01.06.2007 20:05
Kirjoittaja Falcata
Aldaron kirjoitti:Kyllä sääntöjen mukaan tehty panssari on havaittavissa myös tabardin alta, melko vaivattomastikin.
En menisi vannomaan. Esim. hihnoilla rinnalle kiinnitetty metallilevy (pectoral armour, suosittu Roomassa köyhien sotilaiden joukossa) peittyy takuuvarmasti tabardin alle. En sitten tiedä sellaisten suosiosta Sotahuudossa, mutta itse ainakin meinasin suojata itseni sellaisella (Sohuun pääseminen meikäläiseltä vaatii edelleen sen pienen ihmeen

). En siis mene vannomaan sen säännön puolesta, että haarniskat pitäisi kaikki näkyä.
Lähetetty: Perjantai, 01.06.2007 23:05
Kirjoittaja N.Hirvelä
Panssari ei ainakaan ole näkyvissä jos kantaa brigandiinia, wisbyplatea tai vastaavaa, jossa metallilevyt on kiinnitetty takin sisäpuolelle.
Ihan näin offtopiccina asiaan, kun siitä tuli puhetta.
Itsehän tulen tänä vuonna teräskärkisillä maihareilla sai niistä pisteen tai ei, ne suojaa hyvin nilkat.
Lähetetty: Maanantai, 04.06.2007 19:12
Kirjoittaja saloneju
Panssarisääntöihin voisi kuitenkin olla ihan mukava lisä mainita sivulauseessa, että panssarien laittaminen näkyville (vaatteiden sisään piilottamisen sijaan) on suositeltavaa, joskaan ei pakollista..
TiarAnon tiivisti munkin kantani asiaan.
Lähetetty: Lauantai, 09.06.2007 10:15
Kirjoittaja Archibald
Aldaron kirjoitti:Saako maiharisi avata sen verran että levyn paksuuden voi mitata?

.
Kyllä, kaverilla on aika harvinainen reikä valmiisti, katsotaanpa...
-a
Lähetetty: Maanantai, 11.06.2007 15:37
Kirjoittaja Mesikämmen
Aiheesta tuli mieleen, kun Liskounionin pojat pitivät tornikilpiään jalkateränsä päällä niin, että sitä pystyi paremmin hallitsemaan/jotakin, ja yksi huomautti että vihollinen voisi lyödä jalkaterään. Olisi aika typerää, jos kaksi osumaa haarniskoimattomaan varpaaseen kellistäisi miehen hengettömäksi ihan tuosta vain, mutta miten asia on? Akilleen pottuvarpaat?
Lähetetty: Maanantai, 11.06.2007 20:44
Kirjoittaja SNiLD
Mesikämmen kirjoitti:Aiheesta tuli mieleen, kun Liskounionin pojat pitivät tornikilpiään jalkateränsä päällä niin, että sitä pystyi paremmin hallitsemaan/jotakin, ja yksi huomautti että vihollinen voisi lyödä jalkaterään. Olisi aika typerää, jos kaksi osumaa haarniskoimattomaan varpaaseen kellistäisi miehen hengettömäksi ihan tuosta vain, mutta miten asia on? Akilleen pottuvarpaat?
Aikoinaan joissakin säännöissä ranteesta sormiin päin sekä nilkoista varpaisiin päin olevat alueet eivät olleet laskettu osuma-alueeksi lainkaan. Tämä kuitenkin aiheutti joidenkin taistelijoiden joukossa tilannetta, jossa kyseisillä ruumiinosilla alettiin torjumaan. Tästä luonnollisesti seurauksena muutamia murtumia (sormet & varpeet eivät ole ihmisen kestävimpiä paikkoja).
Ehkä on parempi vain taistelijoiden oman turvallisuuden vuoksi hyväksyä ne varvasosumat, jos niitä ylipäätään huomaa.
Teräskärkisistä maihareista sen verran, että eihän sitä metallia ole kuin varpaiden kärjessä. Näin ollen loput jalkapöydästä jää jokatapauksessa suojatta. Panssarihan suojaa vain siellä missä sitä on.
Lähetetty: Tiistai, 12.06.2007 17:49
Kirjoittaja Archibald
Archibald kirjoitti:Aldaron kirjoitti:Saako maiharisi avata sen verran että levyn paksuuden voi mitata?

.
Kyllä, kaverilla on aika harvinainen reikä valmiisti, katsotaanpa...
Noniin. Se teräskärki on jotain parimillistä joten kyse ei ole ainakaan siitä että olisi liian ohutta terästä.
-a
Lähetetty: Tiistai, 12.06.2007 20:34
Kirjoittaja N.Hirvelä
Saisko asiaan järjestäjiltä vaikka usein kysyttyihin kysymyksiin vastauksen tai sääntöihin, se että ihmiset esittelee mielipiteitään ja ehdotuksia asiasta, ei saa kuin pään pyörälle kaikilta.

Lähetetty: Tiistai, 12.06.2007 22:17
Kirjoittaja Haltia
Juu. Sitä pikku porsaanreikää oli kiva mietiskellä. Sieltä kilpien väliköistähän me iskettiin jalkoihin, vaikka tosin en usko että kukaan laski niitä silloinkaan osumiksi, jos edes niitä huomasivat...
Lähetetty: Tiistai, 12.06.2007 23:12
Kirjoittaja Puranen
Njoo, minä olen potkinut vahingossa metalli kaiteisiin yms. maihareillani tuntematta edes osumaa. Hieno kilahdus tosin. Että eipä se boffokeihäskään juuri varpaisiin tunnu... Tämä on jo suoja itsessään. En minä varpaitani valvo taistelussa.
Lähetetty: Keskiviikko, 13.06.2007 03:06
Kirjoittaja Pahistonttu
Ei kukaan varpaissa osumaa huomaa, tähdätkää siis kasvoihin!

Lähetetty: Keskiviikko, 13.06.2007 15:01
Kirjoittaja Ascen
Vaikka olen edelleen sitä mieltä että argumentti "Se on liian helppoa saada, ei sitä saa laskea" on erittäin huono näissä haarniskakeskusteluissa, olen silti sillä kannalla että teräskärkisiä maihareita ei laskettaisi haarniskaksi.
Yksinkertaisesti siitä syystä että normaaleja maihareitakaan ei lasketa haarniskaksi, ja teräskärkiset maiharit eivät merkittävästi poikkea ulkoasullisestikaan noista maihareista. Henkilökohtaisesti voisin tehdä myönnytyksen että jos siihen kärkeen osuu niin voit laskea sen jalkahaarniskapisteeksi..
Viime vuonna tosiaan ihmiset ottivat jalkaosumia aivan luvattoman huonosti. Linjataistelussa otin sellaisen halonhakkuuasenteen ja pieksin kilpien alta örkkejä jalkoihin, mutta ilmeisesti yksi ainoa osuma havaittiin, ja sekään ei johtanut minkäänlaiseen toimintaan. Tuo varpaalla kilven kantaminen ei ollut ongelma, koska varvas on niin pieni osuma-alue, osumia alkoi tulla vasta kun sen kilven nosti pään korkeudelle niin että sinne alle jäi 30 sentin rako.
Ja kahdesta jalkaosumastahan haarniskoituun jalkaanhan ei kuole, vaan menettää sen jalan.
Lähetetty: Keskiviikko, 20.06.2007 10:26
Kirjoittaja SNiLD
Ascen kirjoitti:Ja kahdesta jalkaosumastahan haarniskoituun jalkaanhan ei kuole, vaan menettää sen jalan.
Mutta kolmannesta osumasta tähän jalkaan kuolee.

Lähetetty: Keskiviikko, 20.06.2007 12:31
Kirjoittaja Haltia
SNiLD kirjoitti:Ascen kirjoitti:Ja kahdesta jalkaosumastahan haarniskoituun jalkaanhan ei kuole, vaan menettää sen jalan.
Mutta kolmannesta osumasta tähän jalkaan kuolee.

Voiko "ironneeseen" jalkaan saada enään osumaa?
Se on aikas kummallista...
Lähetetty: Keskiviikko, 20.06.2007 13:04
Kirjoittaja Gnomus
Tarkoituksena on se että ne menetetyt raajat eivät toimi torjuntavälineinä. Esim irtihakattu käsi, nyt sattuu roikkumaan siinä olkapäässä kiinni (harvempi osallistuja haluaa leikellä raajojaan irti) ja olisi aika epäreilua jos vastustajaa vartaloon lyödessä se käsi heiluisi siinä edessä torjumassa osumia eikä siihen tulleita osumia laskettaisi. Eli menetetyt raajat aiheuttavat kuoleman, koska muuten menee liiaksi jossitteluksi sen suhteen olisiko raajaan tullut osuma osunut muualle, ja olisiko se sattunut haarniskoituun vai haarniskoimattomaan paikkaan.