Sivu 1/2
Kontaktiboffaus
Lähetetty: Keskiviikko, 09.01.2013 23:53
Kirjoittaja N.Hirvelä
Ihan aluksi yksi asia: tarkoitus ei ole puhua Sotahuudon säännöistä eikä muuttaa ns. normaalin boffauksen sääntöjä, eli jätetään siitä aiheesta puhuminen pois tästä ketjusta, jookosta?
Olen pyöritellyt tätä ajatusta jo jonkin aikaa mielessäni (ja paperilla) ja nyt päätin vihdoinkin sen ihan koneellekkin kirjoittaa. Tarkoitus siis olisi tapella säännöstöllä, joka on suurinpiirtein keskivälissä nykyistä Sotahuuto-boffausta ja SCA-fightingia. Eli jonkinnäköistä kompromissia niille, jotka haluavat enemmän kontaktia boffaukseen, mutta eivät kuitenkaan rottinkitaistelua. Samalla se kelpaisi myös esim. rottinkitaistelun omaisen lajin harjoitteluun vaikka ei omistaisi tarvittavia välineitä, sekä myös mahdollistaisi rottinkipuolen matsaajille bofferoinnin kokeilemisen ilman että tarvii kokoajan olla peloissaan huomaako osumat (ja turhautua kun kaikki luulee että tahallaan jättää osumat huomaamatta).
Olen miettinyt asiaa hyvin urheilulliselta näkökannalta, eli en ole kauheasti keskittynyt isoihin aseisiin taikka jousiin.
Olisiko tälläiselle lajille tarvetta ja kysyntää? Tarkoitushan ei ole mitenkään syrjäyttää jo olemassa olevia lajeja, vaan tarjota tämä osaksi treenausta ja harrastusta muiden rinnalle.
Tässä nyt tiivistelmä siitä mitä olen pyöritellyt
Taistelusäännöt:
Osumapaikat samat kuin Sotahuudossa, lukuunottamatta sormia joihin ei saa lyödä (koska sormet murtuvat helposti kovemmalla voimalla).
Osumaksi lasketaan lyönti, joka pysähtyy vastustajaan, eli ei ole raapaisu. Selvästi kilven reunan tai aseen kautta tulleita lyöntejä ei lasketa (eli jos ensimmäinen lyönti pysähtyy kilpeen, niin sitten ei hipsutella siitä reunan yli). Pistoissa päähän kosketus riittää (jotta pistoihin ei käytettäisi liikaa voimaa ja vältettäisiin se pahin aivotärähdysten aiheuttaja).
Varusteet:
Pakollisina suojina kypärä, joka peittää kasvot (esim. jääkiekkokypärä, grilliset kypärät ja periodit naaman suojaavat), alasuoja ja sormia suojaavat hanskat (paksua nahkaa, tai pehmustetut hanskat ym. missä on jotain lisäsuojaa sormille) tai vaihtoehtoisesti kuppikahva joka suojaa sormet.
Alle 120cm aseissa runkoputkena 20-25mm PP-putki (keveyden ja juostamisensa vuoksi). Yli 120cm aseissa 32mm PP putki on kelpaava. Lyömäaseiden, esim. miekkojen, tulee olla pehmustettuna iskuosaltaan 13mm putkieristeellä, erillisiä iskuteriä ei ole (eli muistuttavat Sotahuuto-bofferia josta on iskuterät jätetty pois).
Miekoissa pommelissa tulee olla vähintään 10mm pehmuste retkipatjaa; varsi- ja keihäsaseissa pommelin tulee olla pistokärjen mukainen.
Pistokärki tulee olla halkaisijaltaan vähintään 50mm leveä ja pehmusteena retkipatjaa vähintään 25mm. Keihäissä ja varsiaseissa pistokärjen halkaisijan tulee olla vähintään 75mm ja paksuuden 40mm.
Kilpien reunat tulee pehmustaa vähintään 13mm pehmustuksella.
Olen käyttänyt vertailuun aika paljon eri boffauksen muotoja ja tekstistä voi huomata vahvan vaikutuksen SCA Youth Combatista (eli SCA:n boffauksesta joka on tarkoitettu 6-18 vuoden ikäisille).
Ja siis, kyseessä on vain yhdenlainen idea. Pyydän siis muitakin kiinnostuneita ideoimaan lajia (kutsutaan vaikka CBF, Contact Boffer Fighting

), yksin on huono tälläisiä ideoita, koska näkökanta jää kuitenkin vain yhdenpuoleiseksi.
Jäin vielä itse miettimään että pitäisikö pakollisina suojina olla kaulasuoja? Kuitenkin jos pisto kaulaan tulee, niin se on erittäin ikävän tuntuinen, joten suoja voisi olla pakollinen (esim. 3mm pehmeätä nahkaa, polyeteeniä, urheilusuoja, metallia, kangaspanssari). Samaa mietiskelin polvien ja kyynärpäiden suhteen (jotka voisi suojata ihan rullaluistelusuojilla vaikka tai millä vaan vastaavalla modernilla tai periodilla tavalla).
Lähetetty: Keskiviikko, 09.01.2013 23:58
Kirjoittaja DiabolusIgnis
Kuulostaa jännältä, ja varmasti kokeilen jos johonkin tulee mahdollisuus. (Triksin sormihipsut, perkele...)
Kannatan kaulan suojaamista, ihan turvallisuuden vuoksi.
Lähetetty: Keskiviikko, 09.01.2013 23:59
Kirjoittaja Peltokorppi
Tarkoitus siis olisi tapella säännöstöllä, joka on suurinpiirtein keskivälissä nykyistä Sotahuuto-boffausta ja SCA-fightingia
SCAassaha o iha naurettavan tissiposket säännöt. Kontaktiaha ei saa ollo oikeestaan yhtään sen pamputtamisen lisäksi ja sitäkää ei saa tehä jalkoihin. Kiinnostusta joo ois etenki sellaseen jossa vois yhistää kaatoa ja potkua sun muuta. Noi ohuet ruoskamiekat ois aika hassu valinta mun mielestä siihe touhuu.. Kunnolliset viillot on kaikkein komeimpia tapoja tappaa mun mielestä (esim verratuna tommoseen pamputtamiseen.) Onkelmana kuitenki ois se että jos noi säännöt pysyy noinki samanlaisina normpipoffaukseen verrattuna niin erillaisia tilanteita lukkunottamatta homma on hyvinki samanlaista.
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 00:06
Kirjoittaja N.Hirvelä
Peltokorppi kirjoitti:
SCAassaha o iha naurettavan tissiposket säännöt. Kontaktiaha ei saa ollo oikeestaan yhtään sen pamputtamisen lisäksi ja sitäkää ei saa tehä jalkoihin. Kiinnostusta joo ois etenki sellaseen jossa vois yhistää kaatoa ja potkua sun muuta. Noi ohuet ruoskamiekat ois aika hassu valinta mun mielestä siihe touhuu.. Kunnolliset viillot on kaikkein komeimpia tapoja tappaa mun mielestä (esim verratuna tommoseen pamputtamiseen.) Onkelmana kuitenki ois se että jos noi säännöt pysyy noinki samanlaisina normpipoffaukseen verrattuna niin erillaisia tilanteita lukkunottamatta homma on hyvinki samanlaista.
No onhan SCA puolelle tullut kokoajan lisää vapautta 2006 vuodesta alkaen tipoittain tehdä muutakin kuin vain lyödä ja pistää. Esim. vastustajan aseeseen tarttuminen ja kilvellä vastustajaan kontaktin ottaminen (muttei lyöminen). Siellä ei säännöt muutu kauhea nopeasti, koska harrastajia on sen verran paljon että yhden miehen äänellä ei muutoksia tehdä.
Viillot on vähän hankala siinä, että toisen mielestä jokin oli viilto ja toisen mielestä raapaisu jota ei tarvitse laskea.
Potkuihin ym. tarvittaisiin jo vähän enemmän varustusta, jolloin voitaisiin saman tien ottaa myös kovempia iskumateriaaleja ja oltaisiin joko rottinkitaistelussa taikka teräsmiekkailussa (tai ainakin lähellä näitä).
EDIT: se jalkoihin lyöminen SCA:ssa on kielletty sen takia, että se tuhoaa mukavasti sääriluita ja nilkkoja (varusteiden kanssakin).
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 00:07
Kirjoittaja Mahti
Ite kanssa alun luettuani sain mielikuvissa yhteyksiä johonkin kaukaiseen maailmaan vuosituhannen vaihteeseen, jolloin boffattaessa rytisteltiin välillä melko kovaakin ja painittiin monesti, jos homma lukkiutui. Kovemman kontaktin boffauksessa olis ihan hyvä käyttää nykyisten standardien aseita, kuitenkin vaatien kunnollisempia osumia ja sallien kovempaa kontaktia mm. sitomisilla, lukoilla, aseiden varsilla ja kilvellä. Pakollisina varusteina vois pitää ainakin kypärää (naamasuojan pakollisuudesta en osaa sanoa), mahdollisesti kaulasuojaa ja jonkinlaista torsopanssaria.
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 00:18
Kirjoittaja sepa
Dagorhirissä on jonkun verran kovemmat säännöt. Ainakin osumaat tarvii reilusti voimaa ja painiminen on sallittu.
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 11:14
Kirjoittaja saloneju
Muutamia mietteitä:
- Kuulostaa tosi hyvältä!
- Alun perin ehdotetut asestandardit kuulostaa hyvältä (eli voisi jättää pehmustamatta Sotahuuto-standardein), sillä lisäyksellä että myös Sotahuuto-kelpoisia aseita saisi käyttää. Mutta tuo poistaisi yhden ongelman boffauksessa, tai vähentäisi sitä - SH-standardeilla tehtyjen aseiden typerän määrän ilmanvastusta
- En kannata missään nimenssä painimisia, potkuja, lyöntejä tai lukkoja, mutta suurempi määrä sitomista pitäisi olla ok - eli siis nähdäkseni olisi hyvä jos tarttuminen, kilvellä työntäminen suoraan kehoon jne. sallittaisiin
- Kaulasuoja pakolliseksi kypärän ja alasuojan päälle, mutta muuta ei tarvita. Ilman kaulasuojaa voi tulla rumaa jälkeä jos 13mm-pehmustetulla kapulalla lyö kunnon kokovartalolyönnin aataminomenaan
- Im in!
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 12:28
Kirjoittaja mikko
Itse näkisin, että jos tällaiselle lajille jotain kysyntää olisi, sen pitäisi tarjota vähän jotain enemmän kuin boffaus tai sca ja nimenomaan jonkin tasoisen painin salliminen olisi tässä aika iso tekijä, koska tällähetkellä boffauksessa ei voi painia koska suojavarustusta ei ole, ja scassa taasen suojavarustusta on herkästi liikaa (hallitsematon kaatuminen liian vaarallista)
Koska sallisin painia, voisi mahdollisesti parhaat polvi- ja kyynärsuojat olla maalivahtityyppiset, joissa ei ole varsinaista kovaa suojaa. Näin ne suojaisivat vastustajaa sekä itseä. Niiden pakollisuudesta en osaa näin äkkiä sanoa mitään. Ja kaula kans jotenkin turvaan.
Aseista pyrkisin tekemään ennemminkin hieman painavampia kuin tavallisista boffereista enkä kevyempiä ja ruoskamaisuutta vähentääkseni paksuus vähintään 32mm (esim. putken täyttäminen paperilla tai jotain). Tavoitteena pitäisi mielestäni olla se, että kunnon lyönnit paljaalle iholle sattuisivat kohtuullisesti mutta kevytkin suoja tekisi iskuista kivuttomia.
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 13:36
Kirjoittaja N.Hirvelä
mikko kirjoitti:
Aseista pyrkisin tekemään ennemminkin hieman painavampia kuin tavallisista boffereista enkä kevyempiä ja ruoskamaisuutta vähentääkseni paksuus vähintään 32mm (esim. putken täyttäminen paperilla tai jotain). Tavoitteena pitäisi mielestäni olla se, että kunnon lyönnit paljaalle iholle sattuisivat kohtuullisesti mutta kevytkin suoja tekisi iskuista kivuttomia.
Mun mielestä taasen juuri turvallisuusnäkökulman kanssa kevyemmät aseet olisivat parhaimpia, sillä niissä voisi käyttää vähemmän pehmustusta kuin nykyisissä boffereissa ilman että tarvitsisi hirveästi lisää suojia päälleen.
Kyllä 20mm putkella ja 13mm pehmusteella (harmaa putkieriste) saa lyötyä niin kovaa että paljaalle iholle osuessaan sattuu lyönti.
Jos heitot ja taklaukset sallittaisiin, niin silloin melkein pitäisi olla selässä ja munuaisten kohdalla suojaa, ellei sitten tatamilla tapella. Lukkojen teko on vähän huono jos on käytössä esim. remmikilvet, voi olla että tulee helposti turhia vammoja.
Niijoo tilastotietona SCA puolelta. Siellä näytöksissä (esim. keskiaikamarkkinoilla) mennään yleensä vähä erilaisilla säännöillä, koska tarvitaan näyttävyyttä ja matsaajat tuntevat kaikki toisensa. Eli ollaan sallittu kilvellä tai gauntletilla lyöminen, maahan heitot ja tarttuminen sekä päällä toisen päähän lyöminen. Tämän takia näytöksissä tulee n. kymmenen kertaa enemmän matsausvammoja (aivotärähdyksiä ja luunmurtumia).
Eli aika hallittua pitäisi saada tehtyä siitä kontaktista, ellei haluta mennä itänaapurimme tyyliseen lajiin jossa ei niin väliä jos vähä joutuu ensiavussa käymään.

Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 13:50
Kirjoittaja Peltokorppi
Joku nurmikenttä korvaa hyvin tatamin. Viilloissa vois olla sääntönä esim että pitää olla painetta tai että miekan pitää ennen viiltoa olla painettuna vastustajaa. Miekoiksi ehototmasti just jotain painavempaa ku jotku 20mm ruoskat. Käsiin kaikille vaparihanskat nii voi muksia pikkusen samalla.
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 14:36
Kirjoittaja Archaos
Erittäin mielenkiintoinen ajatus!
Olemme itseasiassa treeneissämme ns. massataistelussa ajoittain tehneet sitä, että jos minä ja joukkueemme toinen jäsen (Henry) satumme olemaan viimeiset pystyssä olevat taistelijat, otamme pienen hengähdystauoun 3-5sec. ja taistelun tiimellyksessä molemmat itse määritämme onko saatu osuma ''riittävä''.
Rajummatkin kilven etupinnalla lyönnit ovat noissa tilanteissa sallittuja, jopa suotavia!
Suoraan sanottuna ajoittain on toki tehnytkin hieman kipeää esim. voimakas vaakalyönti ohimoon, mutta kumpikin tietää mihin ryhtyy.
Tuo vasta kuntoilusta käy, ja ehdottomasti mahtavimpia momentteja treeneissä!
(Jumankauta mä vihaan näitä -'Eiks se muka osunut sun pikkusormeen?'-kommentteja!)
(Aseet ja panssarit ovat tietysti aivan samat mitä sotahuudossa)
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 14:41
Kirjoittaja mikko
Niin tosiaan kyllä 20mm miekankin saa sattumaan, mutta sen ohuiset ovat niin naurettavan kevyitä ja nopeita että ei mitään rajaa(varsinkin jos jätetään iskuterät pois). Turvallisuudesta en usko että tulee onkelmaa koska poffauksessa ainoat paikat mihin minua on oikeesti vuosiin tuntuneet iskut pahalta on niska ja pää ja näpit. Nämä kun suojataan niin mielestäni miekoista voi tehdä vähemmän turvallisia(painavampia). Itseasiassa tosiaan kaulasuojaan näkisin aika tärkeäksi kattavan niskasuojan.
Kontaktista muuten. Kontakti pitäisi selvästi olla aika hallittua ja tiettyihin asioihin pitäisi kiinnittää selvästi huomiota(kilpien sisäpinnoilla ei teräviä kulmia) mutta kun nämä hoidettaisiin voitaisiin etsiä kovakin kontaktin ja painin taso, eikä mielestäni ongelmia pitäisi tulla. Aina välillä vois vähän tulla mustelmia ja näin mutta se on sitä kontaktia.
Lyönneistä ja potkuista ei minun mielestä niin väliä, koska niiden tehoa on vaikea arvioida mutta esim kaataminen ja tällainen kunnolla sallistuksi. Kuitenkin silleen että jos pikkusen muksii toista niin ei haittaa.
Tässä tietty huomaan, että hirvelä on ajatellut vähän erilaista lajia kuin minä peltsi, mutta omasta mielestäni, hirvelän ajatus on voisi hyvinkin toimia kuriositeettina ja hauskana kokeilla, mutta kontaktipitoisemmalla lajilla olisi mielestäni paremmat mahdollisuudet eriytyä ihan omaksi oikeaksi lajikseen.
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 15:35
Kirjoittaja Skylark
Me ollaan Susikukon ja muutaman muun kanssa tehty tällaistä jo kauan (ks.
KATO.) Raskaammilla aseilla, lyönnit, potkut, paini, lukot ja kuristukset sallittuna, riittävillä suojavarusteilla. Ja melkoisen kivaa hommaa!
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 17:12
Kirjoittaja saloneju
Olisko mieltä tai intoa joskus vuokrata jostain tatamillinen sisäsali ja kokoontua viikonlopun ajaksi aiheesta kiinnotustuneella porukalla testailemaan erilaisia konsepteja, matsailemaan ja puhumaan aiheesta? En ole varma ylittäisikö tämä kynnystä siitä määrästä kiinnostusta, että haluaisin viikonloppua panostaa sitä varten, mutta esim. liigan tyyliin aamusta myöhään iltaan asti jatkettu lauantaipäivä voisi olla melko hyvä setti!
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 17:20
Kirjoittaja Aarimoto
Tämänhenkistä juttua on tullut tehtyä Susikukon, Skylarkin, Misumasun ja kai jonkun muunkin kanssa treenileirien tauoilla. Eli enemmän intensiteettiä ja mähinää. Ihan hauskaa, mutta vetää kyllä ihan eritavalla hapoille, kun on haarniskaa päällä.
Taitaa muiden kommenteista päätellen kuulua pitempään boffanneiden panssarihirmujen vakioideoihin, mutta tätä olisi joskus todellakin kiva kokeilla isommallakin vaihteella.
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 18:22
Kirjoittaja Peltokorppi
mutta esim. liigan tyyliin aamusta myöhään iltaan asti jatkettu lauantaipäivä voisi olla melko hyvä setti!
Tuota on paha vedellä väsyneenä ja jos saadaa säännöt semmoksiksi että menee oikeesti painiksi sun muuksi niin voi viedä mehut todella nopeasti.
Ja siis olen kiinnostunut.
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 18:50
Kirjoittaja N.Hirvelä
Eiköhän parhaiten juuri kokeilemalla saada selville minkälaiset materiaalit ja pehmustus aseisiin sopii, sekä tarvittavien suojien määrän. Lisäksi kun kokeillaan eri sääntövariaatioita saa kuvaa mikä toimii ja mikä ei.
Lähtökohtani tosiaan oli miettiä lajia, jossa ei tarvittaisi kauheasti suojia ja jossa olisi jonkinnäköinen kovempi kalibraatio. Eli selvästi kevyempää lajia kuin teräsmiekkailu (tarkoittaen siis ei-koreografioitua) ja SCA.
Jos haluaisin jotain jälkimmäistä "rajumpaa" (eli että otettaisiin heittoja ym. juttuja), niin polyeteenimiekoilla tai -kepeillä tappeleminen täysvarustuksessa voisi olla lähempänä. Turha lyödä pehmeillä kepeillä enää jos on varustusta päällä tarpeeksi kovemmillakin lyömiseen.

Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 20:52
Kirjoittaja Skylark
* hieman raskaammat aseet ovat hyvät, ei siksi että pitäisi sattua enemmän vaan jotta aseet
liikkuvat hieman hitaammin ja selkeämmin ja samalla tarjoutuu enemmän tilaisuuksia edetä lähikontaktiin.
On tylsä jos säännöt sallivat vaikka mitä mutta koskaan niitä ei pääse hyödyntämään
* Meilläkään ei ole
aina kaikki tekniikat sallittuja. Jopa mukavempaa aloittaa vaikka niin että esim vain paini ja miekkailu
on sallittua, ja vaikka nyrkkeily ja puukotus. Ettei ole liikaa liikkuvia osia pelissä ja homma menee
säheltämiseksi. Kivaa on myös aloittaa aseet yhdessä tai vaikka toisen ranteesta kiinni ja menee heti jännäksi.
* Kaikki varustukset rajoittavat jotain. Itse olemme lähteneet siitä ettei suojavarusteissa ole
metallia koska niistä tulee helposti damagea riehuessa! Pitää vain valita mitä kaikkea haluaa tehdä:
Meillä on käytössä munasuojat ja hammassuojat (aina), sääripehmusteet (jos potkitaan),
mma-hanskat (jos lyödään). Lisäksi päässä voi olla sellainen kamppailukypärä, jossa on irroitettava
kasvoristikko. Tällöin voi jopa lyödä kilvellä, pommeleilla ja muulla epämääräisellä aika vapautuneesti.
Joskus kasvoristikon voi ottaa pois (jolloin tietysti kilvellä ei naamaan saa ladata) jos tuntuu että
ristikko tekee ihmisestä supersotilaan joka ei välitä mitään päähän kohdistuneista nyrkiniskuista.
Suojan tuomista rajoitteista vielä että kaula on sinänsä herkkä paikka mutta jos haluaa mukaan
lopetukset kuristamalla, ei se oikein toimi jos on kaulassa suojaa. Aseella emme tietysti ole kuristaneet
koska se on äärimmäisen vaarallista.
Eli siis otteluun voi lisätä vain haluamiaan elementtejä rikastuttamaan, ja suojat sen mukaan.
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 22:10
Kirjoittaja Pahistonttu
Kuulostaa mielenkiintoiselta. Säännöistä muokkaisin muovilaadun PP tai PVC, koska 20mm PP:tä voi olla vaikea löytää ja sallisin myös paksummat runkoputket. Lisämassa aseille ja lisätty voiman ja suojien käyttö veisi mielestäni toimintaa riittävän etäälle boffauksesta, että toiminta pysyy mielekkäänä (esittäminäsi säännöt lähellä virolaisia, eli enemmän naputusta, kuin lyömistä). Tuollainen kevyt miekka ei tunnu panssarin läpi juuri lainkaan.
Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 22:44
Kirjoittaja N.Hirvelä
Pahistonttu kirjoitti: 20mm PP:tä voi olla vaikea löytää
Mää oon aina aatellut että aurausviittoja löytää helpommin pienemmistä rautakaupoista kuin viemäriputkea? Näin suuressa kaupungissa vaikea arvioida mikä tilanne on muualla kun on niin paljon kauppoja joista löytyy molempia.
Kevyessä miekassa lähinnä ajattelin viron tyylissä juuri sitä, että se keveys tuo turvallisuutta. Sillä on vaikeampi murtaa luita taikka aiheuttaa aivotärähdyksiä, jolloin jääkiekkokypärää on vielä hyvä käyttää. Mitä enemmän massaa on aseessa sitä painavampi kypärä on parempi, sillä painava kypärä imee energiaa iskusta.
Tää oli siis se lähtöajatus miksi ehdotin 20-25mm putkia.
Lähetetty: Perjantai, 11.01.2013 01:29
Kirjoittaja Valkoinen Koira
Voisin kanssa tulla ihmettelemään, vaikka olenkin täysi bofferinyypiö. Uudet matsausmuodot voivat olla ihan hauskoja ja sivistäviä nähdä. Tai voisin mennä tutustumaan tuohon KATOonkin, ellei se ole puhtaasti rämäläisille tarkoitettua ajanvietettä.
Tuosta asepuolesta, en suosittelisi jäykähköjä ja ohuesti pehmostettuja mutta kevyitä aseita. Niillä tulee rumaa jälkeä, varsinkin pistäessä.
Lähetetty: Lauantai, 12.01.2013 00:03
Kirjoittaja Susikukko
Olen erittäin kiinnostunut k.o. toiminnasta ja olen jo pitkään miettinyt tapahtumaa tms. Lähiaikoina ja varsinkin nyt tämän ketjun myötä on kirkastunut ajatus siitä, että homman pitäisi olla erittäin yksinkertaista ja helposti lähestyttävää sekä juuri tuo mainittu sääntö tason nostaminen tai laskeminen tarpeen mukaan.
Oma visio on tällä hetkellä yksinkertaistettuna seuraava:
- Täysin samat aseet kuin sohussa, joskin jotain saattaa päästä vähän pienemmillä pehmusteilla
- Ei mitään suojavaatimuksia, mutta *minimi suositukset, joita ilman järjestäjä ei voi taata turvallisuutta (ennen kuin sanotte mitään miettikää kaikkien kamppailulajien suojavarusteita)
- Jokainen mallintaa omat osumansa, suhteutettuna pehmustettuihin aseisiin (esim. hipaisu silmään on paha, mutta hipaisu reiteen ei ehkä poista jalkaa käytöstä?)
- Jokainen mallintaa omat panssarinsa niiden tuoman autenttisen suojan mukaan suhteutettuna pehmustettuihin aseisiin (esim. oikea keihäs ei mene kasaan vaan työntyy rengaspanssarin ja keuhkon sisään?)
- Projektiilien kaikki osumat ja kaikkien aseiden pää osumat vahingoittavat hipaisustakin (tällä halutaan välttää kovia pää osumia ja parantaa projektiili aseiden vaikeata mallinnusta)
- Paini pystyssä ja maassa on sallittu. Vastustajan työntäminen ja kaataminen on sallittu
- Lyönnit, potkut, heitot, lukot, kuristukset jne. ovat kielletty ellei erikseen mainita (esim. pienemmissä tapahtumissa, turnauksissa tai kotona vaimon kanssa)
En kaipaa näihin kommentteja ellette sitten ole testanneet moista? 1 Kehittelen visiotani, 2 testaan sitä, 3 kerään kommentteja ja 4 lopulta järjestän jonkin sortin tapahtuman 2014 tai 2015 riippuen muusta boffo tarjonnasta?
KATO:ssa yksi ongelma on ollut ase ja mma-hanska osumien erottaminen toisistaan sekä ase osumien huomaaminen paini tai varsinkin maahanvienti tilanteessa.
Yhdellä toisella porukalla on myös vähän tän suuntainen projekti menossa, toivottavasti siitä tulee jotain mahtavaa?
Lähetetty: Lauantai, 12.01.2013 00:32
Kirjoittaja Peltokorppi
- Ei mitään suojavaatimuksia, mutta *minimi suositukset, joita ilman järjestäjä ei voi taata turvallisuutta (ennen kuin sanotte mitään miettikää kaikkien kamppailulajien suojavarusteita)
Mää sanoisin että muna ja hammasuojat minimissään pakollisiksi kun vaikka mitä sovitaan kesken niin joku rankka vaurio loppuiäksi ei tunnu kivalta kenestäkää. Kuitenki jos kyse on jostai tapahtumasta nii matsia ei oteta pelkästää parhaitte kavereitte keske. +lakijutut esim jos painissa hujauttaa vahinkossa kaverilta kyyrärpäällä hampaat sisään niin toine voi suuttua ja syyttää toista tarkoituksellisesta pahoinpitelystä sun muuta.
En kaipaa näihin kommentteja ellette sitten ole testanneet moista?
ja meitsi ei kaipaa tämmösiä kommentteja mihinkää keskusteluu iha sama onko kyse foorumeista. Nyt ei kumpikaa saatu mitä haluttii
Edit: ja ehottomasti mukana parasta ois päästä just vetää tota meininkiä ku o joutunu vaa leskelee täältä teiä katoreeneistä!
Lähetetty: Lauantai, 12.01.2013 00:35
Kirjoittaja Misumasu
Tiukan kuulloista settiä, vaikket kommentteja Susikukko kaivannutkaan.

Ehdottoman mukana minkälaisessa vaan kovemmassa leikissä.
Lähetetty: Lauantai, 12.01.2013 02:19
Kirjoittaja Valkoinen Koira
Susikokko, ymmärrän että tuo listasi ei ole mikään varsinainen sääntösetti, mutta mitä ihmettä: Paini on sallittu, lukot ja heitot kieletty?
Mitenköhan määrittelet tuon, jotenkin luulisi että lukot ja heitot kattavat valtaosan painista. Varmaan tuo on tietty parasta selitettynä paikan päällä.
Lukkoja jotka eivät mene niveltä vastaan ja kevyitä heittoja kannattaa kokeilla, en ainakaan itse ole nähnyt niiden tuottaneen ongelmia. Tosin päässä, etenkin niskassa ja kasvoissa, kannattaa kaiken varalta olla jotain suojaa aina kun on pelkona että joku tulee kovareunaiset suojavarusteet päällä iholle asti. Suurehko riski lienee myös päällä oleva reisien, polvien tai lantion peltipanssari viiltämässä vastustajan tikkauskuntoon samoilta alueilta. En tiedä onko boffopiireissä tätä sattunut. Mulla on jotain kokemuksia näistä.