Sivu 1/1

Rengashansikkaat

Lähetetty: Torstai, 20.12.2012 00:52
Kirjoittaja Jopotzuki
Onko metallirinkuloista tehdyt hansikkaat sotahuuto viitekehykseen sopivat? Ovatko ne historialliset? Rukkaset vai sormikkaat? Ajattelin tässä väsätä itselleni semmoiset.

Lähetetty: Torstai, 20.12.2012 01:19
Kirjoittaja JonTzu
Rukkaset ainakin ovat. Go for it!

Lähetetty: Torstai, 20.12.2012 12:13
Kirjoittaja saloneju
Tämä saattaa olla sellainen asia, joka voi olla sanomattakin selvää (varmaan kaikille muille paitsi minulle aikoinaan :oops: ), mutta sanonpahan silti:

Rengashanskat kannattaa tehdä niin että ottaa pohjaksi jonkun tukevan rukkasen tai nahkahanskan tms., ja liittää rengaskudosta esim. ompelemalla vain rystypuolelle. Sisäpuolelle otetta ei voi tehdä kudosta, koska se hankaloittaa otetta liian paljon. Ylipäätään ei kannata yrittää tehdä rengaskudosta, joka tukee itse itseään, vaan tosiaan suosiolla käyttää sitä hanskaa pohjana.

Lähetetty: Lauantai, 29.12.2012 16:53
Kirjoittaja Jopotzuki
Noniin ensimmäinen (ja luultavasti viimeinen) hansikas on valmis. Aikaa meni vissiin 20-30 tuntia, vaikea arvioida. Tein tuon hansikkaan miekkakäteen. Kilpikäteen tuskin vaivaudun tekemään.

Kuva

Kuva[/img]

Lähetetty: Torstai, 10.01.2013 11:08
Kirjoittaja saloneju
Jees, hyvältä perushanskalta näyttää! :)

Lähetetty: Lauantai, 19.01.2013 22:02
Kirjoittaja Aarimoto
Perusvarma. Olen itse käyttänyt aivan samanlaista 2007-2008 ja 2010-2012. Toimii! Niin ja kilpikädessä tosiaankaan ei tarvita yleensä tuommoista. Käyttämäni parin toinen puolisko onkin ollut keihästäjillä etukädessä.