Sivu 1/1
Tuplaputkituksen tekeminen?
Lähetetty: Perjantai, 21.05.2010 21:52
Kirjoittaja Keksikeijo
Sohuun olisi tarkoitus tehdä lyhyehkö hilpari/poleaxe, joka tulisi senverran ohuesta putkesta että tarvitsisi tuplaputken vahvikkeeksi (32mm).
Tehdäänkö tuo siis siten, että halkaistaan sisälle tuleva putki, sitten sivellään päälle liimat ja tungetaan putki toisen sisään?
Lähetetty: Perjantai, 21.05.2010 22:21
Kirjoittaja PattiJalka
Itse laittaisin halkaistun vahvikeputken alkuperäisputken päälle, en sisälle. Miksi? Koska sisään tunkeminen on tajuttoman rasittavaa puuhaa, itse en edes onnistunut kahden tunnin ahertamisella... Ja sisällä oleva putki ei tue juuri yhtään, koska se vain kiertyy tiukemmaksi siellä sisällä kun runko taipuu.
Päälle on huomattavasti helpompaa laittaa se putki, siihen vain teippiä päälle ja avot.
2m pitkässä putkessa n. 1m pituinen vahvike on sopivan mittainen, se tulee paikalleen niin, että ponteen jää n. 30cm tilaa ilman vahviketta, ja kärkeen n. 70cm ilman vahviketta. Näin tuki on aika optimaalinen, oikeastaan jo 70cm pitkä vahvikekin riittäisi.