Sivu 1/1
Sotavasaroista
Lähetetty: Lauantai, 01.08.2009 04:13
Kirjoittaja Interceptor
Moro kaikille!
Boffaukseen tutustuneena ja muutaman kerran reeneissä käyneenä alkoi DIY-suonta vetämään ja tarkoituksena olisi väsätä jonkinlaista aseistusta itselle. Aluksi teen tuiki tavallisen 1h-miekan että saan vähän tuntumaa tuohon aseiden tekemiseen.
Ajattelin kuitenkin sitten jälkeenpäin tehdä sotavasaran, mutta vastaan tuli informaation puute - en löytänyt yhtäkään ohjetta moisen tekemiseen. Ilmeisesti jotkut ovat näitä kuitenkin tehneet, mitä nyt foorumin haulla sain selville.
Eli minkälaisista materiaaleista (runkoputken halkaisija?) olette väsänneet sotavasaroita ja löytyykö kuvia tahi rakennusohjeita? Mitä pitää kiinnittää huomioon kun tekee sen itse vasaraosan?
Kiitos jo etukäteen.

Re: Sotavasaroista
Lähetetty: Lauantai, 01.08.2009 11:48
Kirjoittaja Tuomir
Interceptor kirjoitti:
Mitä pitää kiinnittää huomioon kun tekee sen itse vasaraosan?
Käytä runsaasti vaahtomuovia

Re: Sotavasaroista
Lähetetty: Lauantai, 01.08.2009 15:11
Kirjoittaja kullervo
Tuomir kirjoitti:Käytä runsaasti vaahtomuovia :wink:
Noin todennäköisesti tulee ihan infernaalisen raskas, säätäisin itse solumuovista palikan jonka päälle 5-10cm kerros vaahtomuovia, iskun suunnan huomioon ottaen.
Säännöt muistaakseni joskus väittivät että koko lyömäosan olisi oltava vaahtomuovia, mutta se raskaus todellakin jo alkaa aiheuttaa vaaratilanteita.
Perus 30mm pvc:n pitäisi kestää runkoputkena jos et tee itseäsi pidempää... Muista pehmustaa se varsi asianmukaisesti niin eiköhän sillä jonkin aikaa ajele. Jos tuntuu että se ei ole riittävän tukeva niin laita runkoputken sisään toinen, hiukan lyhyempi ja yhdeltä puolelta auki viilletty putki.
Edit:
Runkoputki menee siis koko kärkipehmustehässäkän läpi ja yli tuleva osa pehmustetaan kuten aseen pistokärki, tai jotenkin vastaavasti ettei ketään itketä silmään osunut putken kulma
Lähetetty: Lauantai, 01.08.2009 15:22
Kirjoittaja olho
Meinaatko tehdä pitkä- vai lyhytvartisen? Suosittelen tekemään samaan tapaan kuin mitä hilparit tehdään, mutta lisätä vaikka patjanpalat sivuille tuomaan lyömäosulla enemmän leveyttä ja neliskanttisuutta.
Mutta tosiaan, älä tee vasaraa. Lyhyet vasarat ovat kaikin puolin huonompia kuin miekat (ei pistämistä, et ulotu mihinkään, ei väistimiä, liian leveä mahtuakseen pienemmistä puolustuksen koloista...) ja pidemmät häviävät vastaavasti kahdenkädenmiekoilla ja varsiaseille.
Aloita kuitenkin ostamalla normi PVC-putkea ja päälystämällä se putkieristeellä kaikkialta paitsi tarttumaosalta (joka ei saisi liian pitkä olla). Sen jälkeen voit alkaa vaahtomuovista sitä lyömäosaa kehitellä. Joko pari lyhyttä palaa molemmin puolin, sitten kaksi isoa palaa sitä ympäröimään, tai yksi jättikokoinen klöntti johon reikä keskelle. En ota kantaa onko kumpikaan noista järkevä tai toimiva. Muitakin ratkaisuja voi kokeilla. Itse en asiaa ole paljoa tutkinut, koska sotavasarat ovat vain todella huonoja boffauksessa, eivätkä painonsa ansiosta edes kovin turvallisia.
Lähetetty: Lauantai, 01.08.2009 15:31
Kirjoittaja kullervo
olho kirjoitti:Mutta tosiaan, älä tee vasaraa. Lyhyet vasarat ovat kaikin puolin huonompia kuin miekat (ei pistämistä, et ulotu mihinkään, ei väistimiä, liian leveä mahtuakseen pienemmistä puolustuksen koloista...) ja pidemmät häviävät vastaavasti kahdenkädenmiekoilla ja varsiaseille.
About samalla ohjeella saa aikaiseksi myös kirveen, ja molemmissa asetyypeissä on hyvä kääpiömeininki - tosin käyttö vaatii astetta kovempaa asennetta ja järkyttävää määrää panssaria tai salamankaltaista nopeutta jos meinaa oikeasti saada jotain aikaiseksi.
Lähetetty: Lauantai, 01.08.2009 15:38
Kirjoittaja Sturm
Itse olen tehnyt sotavasaran joka oli kevyt ja nopea kuten kuuluukin, oli noin 80cm pitkä ja lyömäosan vaahtomuovi muistaakseni oli vähän reilu 10x10x10cm kuutio ja hamarapuolella oli koristeellinen solumuovipiikki. ilman tuota piikkiä kaiken järjen mukaan sen olisi pitänyt kelvata sotahuutoonkin. Kyseinen laite tosin tuhoutui jäätyään sohvan alle

Lähetetty: Lauantai, 01.08.2009 16:10
Kirjoittaja Interceptor
Kiitos vastauksista kaikille!
Vasarasta ajattelin tehdä siis kahden käden aseen. Mietin että väistimien puutteen saa jollakin hämärällä tapaa korvattua reenaamisella, kun opettelee torjumaan miekkojen iskuja laittamalla vasaran poikittain iskun eteen - tiedä sitten kuinka hyvin tuo toimisi.
Mietin myös että kilpimiehiä vastaan tuo voisi olla ihan varteenotettava vaihtoehto, jos vasarasta saa tarpeeksi kevyen ja hyvin kontrolloitavan, niin ajattelin että vasaraosa ulottuu kilpimiehen päähän jos iskee vasaran rungon kilven yläosaan. Tietty vasarasta tarvitsee tehdä sitten tukeva ja löytää optimaalinen paino ym. ettei mene heti hajalle.
Saakohan sotavasaraan tehdä sinne kärkeen pehmustetun kohdan kuten miekoissa, jota voisi käyttää pistimenä?
Lähetetty: Lauantai, 01.08.2009 16:14
Kirjoittaja Sturm
Ainakin 2009 sotahuudon säännöissä on että kirveissä ja nuijissa, joihin sotavarakin laskettaisi, saa olla vähintään 12cm pitkä pistokärki ja jos ei ole tarkoitettu pistämiseen niin pitää olla 5cm pitkä ihan turvallisuus syistä.
Lähetetty: Sunnuntai, 02.08.2009 13:13
Kirjoittaja Interceptor
^^Hyvä tietää. Sittenhän minulla ei ole mitään ongelmaa. Palailen tähän threadiin sitten jossain vaiheessa kun olen hommannut materiaalit ja väsäillyt sen itse vasaran.

asiaa hammer!!!
Lähetetty: Sunnuntai, 30.08.2009 01:44
Kirjoittaja freakofwar
tein ite uljaan boffer vasaran täss on sen ohjeet ja joss tulloo kysyttävää nii kysy solu muovia (ehkä jos teet isoa vasaraa niin) 10mm paksuista muoviputkea pituus puolet pituudestasi (suositus isommissa) vaahto muovia (isommassa minimi 20cm paksuus ja leveys) pötkö umpinaista solu muovia (saa muumuassa uimalelusta=solu muovi versio) ja jeesusteippiä
vaihe kaksi: valmistus
leikaa vaahto muovista vähintään kaksi suora kaidetta vähintään 50cm (joss teet isoa vasaraa) ja ensimmäiseen tulee (+ muotoinen) leikkaus keskelle vartta varten sitten teippaa ensin isku pää kiinni varteen ja sitten runno solumuovinpätkä isku päätä tukemaan ja teipaa sekin kiinni varteen lopuksi umpinaisesta solu muovin paloista (kyllä se pitää leikata leikkaa se sivu suunnassa) ja lävistä ensimmäinen pala varrella ja aseta se niin että se on mahdollisimman lopussa vartta ja teippaa toinen pala ensimmäiseen kiinni ja teippaa ne palat varteen
ja olet valmis vasara on turvallinen jollet keksi ruveta hakkaamaan varrela joka on hyvin vaikeaa
Re: asiaa hammer!!!
Lähetetty: Sunnuntai, 30.08.2009 02:07
Kirjoittaja PattiJalka
freakofwar kirjoitti:tein ite uljaan boffer vasaran täss on sen ohjeet ja joss tulloo kysyttävää nii kysy solu muovia (ehkä jos teet isoa vasaraa niin) 10mm paksuista muoviputkea pituus puolet pituudestasi (suositus isommissa) vaahto muovia (isommassa minimi 20cm paksuus ja leveys) pötkö umpinaista solu muovia (saa muumuassa uimalelusta=solu muovi versio) ja jeesusteippiä
vaihe kaksi: valmistus
leikaa vaahto muovista vähintään kaksi suora kaidetta vähintään 50cm (joss teet isoa vasaraa) ja ensimmäiseen tulee (+ muotoinen) leikkaus keskelle vartta varten sitten teippaa ensin isku pää kiinni varteen ja sitten runno solumuovinpätkä isku päätä tukemaan ja teipaa sekin kiinni varteen lopuksi umpinaisesta solu muovin paloista (kyllä se pitää leikata leikkaa se sivu suunnassa) ja lävistä ensimmäinen pala varrella ja aseta se niin että se on mahdollisimman lopussa vartta ja teippaa toinen pala ensimmäiseen kiinni ja teippaa ne palat varteen
ja olet valmis vasara on turvallinen jollet keksi ruveta hakkaamaan varrela joka on hyvin vaikeaa
Olen nyt lukenut tuon viestin 5 kertaa, enkä vieläkään ymmärrä että mitä helkattia se oiken tarkoittaa.

Eli jos saisi vähän selkeämmän version niin olisi ihan jees.
Tässä suora lainaus SH09 säännöistä koskien kirveitä ja nuijia:
SH09 säännöt kirjoitti:
Kirveet ja nuijat
Kirveillä ja nuijilla tarkoitetaan lyömäaseita joissa on selvä terä tai iskukohta varren päässä. Vain tuolla erikseen pehmustetulla osalla tulleet osumat lasketaan, eikä aseen varrella saa lyödä vastustajia.
Iskuosassa pitää runkopehmusteen lisäksi olla vähintään 5cm vaahtomuovia tai 30mm solumuovia. Rungon päässä pitää olla 5cm paksuinen vaahtomuovipistokärki varmuuden vuoksi. Mikäli asetta käytetään pistoaseena (piikkipäinen nuija tai kirves) pitää pistokärjen olla vähintään 12cm pitkä.
Kirveissä ja nuijissa runko pitää pehmustaa 15mm pehmustekerroksella siltä osin joka ei ole kahvaa eikä kahva saisi olla pituudeltaan yli puolta aseen kokonaispituudesta. Suositeltavaa on kuitenkin laittaa lisäpehmustusta iskuosan viereen tai hamarapuolelle vahinkoiskujen varalta.
Mikäli kirves tai nuija on pitkä, se luokitellaan varsiaseeksi ja pehmustetaan sen mukaan.
Lähetetty: Sunnuntai, 30.08.2009 17:16
Kirjoittaja Sefraim
Mikäli kirves tai nuija on pitkä, se luokitellaan varsiaseeksi ja pehmustetaan sen mukaan.
2009 säännöt onnistuvat taas vakuuttamaan. Mikä määritellään pitkäksi?
Lähetetty: Sunnuntai, 30.08.2009 18:08
Kirjoittaja N.Hirvelä
Sefraim kirjoitti:Mikäli kirves tai nuija on pitkä, se luokitellaan varsiaseeksi ja pehmustetaan sen mukaan.
2009 säännöt onnistuvat taas vakuuttamaan. Mikä määritellään pitkäksi?
Taitaa mennä maalaisjärjellä? Kyseinen sääntöhän on 2008 vuoden säännöistä, jolloin ensimmäistä kertaa Sotahuudon säännöissä oli säännöt kirveille (miettikää, 07 vuonna et ole voinut tehdä kirvestä, koska sille ei ole sääntöjä).
Ihan oikeasti en usko että pitäisi tehdä sentilleen tarkka rajoitus.

Lähetetty: Maanantai, 31.08.2009 22:47
Kirjoittaja Legoinsinööri
N.Hirvelä kirjoitti:Taitaa mennä maalaisjärjellä? Kyseinen sääntöhän on 2008 vuoden säännöistä, jolloin ensimmäistä kertaa Sotahuudon säännöissä oli säännöt kirveille (miettikää, 07 vuonna et ole voinut tehdä kirvestä, koska sille ei ole sääntöjä).
Ihan oikeasti en usko että pitäisi tehdä sentilleen tarkka rajoitus.

Ei en minäkään usko että kukaan onnistuisi tätä tyrimään.
Tarkat säännöt vaan on juuri siitä kivat että kenenkään ei tarvitse käyttää edes sitä maalaisjärkeä kun asia löytyy opuksesta mustaa valkoisella. Säännöt jotka ei jätä kysymyksiä tai varaa arvuutella ja samalla myös kompaktimmat kun "Mikäli kirves tai nuija on pitkä, se luokitellaan varsiaseeksi ja pehmustetaan sen mukaan."- lauseen sijaan on "Yli x cm pitkä kirves tai nuija lasketaan varsiaseeksi"
Eri asia sitten on olisiko aiheellista määrittää 1h aseille maksimipituus ennen kuin ne ovat 2h aseita ja pehmustesäännöt molemmille.
Lähetetty: Lauantai, 10.10.2009 21:59
Kirjoittaja Kommando
Meikäläisellä valmistui juuri oma vasara, huomenna saa nähdä, kestääkö. Paljon vaahtomuovia ei tullut käytettyä ja aseesta tuli yllättävän kevyt, mutta niin tuntuu kaikista tekemistäni 1-k aseista. Kumma juttu

.
Lähetetty: Tiistai, 13.10.2009 13:18
Kirjoittaja Qoshovius
Kommando kirjoitti:Meikäläisellä valmistui juuri oma vasara, huomenna saa nähdä, kestääkö. Paljon vaahtomuovia ei tullut käytettyä ja aseesta tuli yllättävän kevyt, mutta niin tuntuu kaikista tekemistäni 1-k aseista. Kumma juttu

.
Kyllä se siitä viiden ekan käyttökerran jälkeen, pitää kuitenkin korjata ja paino lisääntyy. Näin ainakin itselläni usein käy.

Lähetetty: Tiistai, 13.10.2009 15:34
Kirjoittaja Kommando
Niin mullekkin.