Sivu 1/1
FABA II - Uljaat ritarit sekä heidän palvelusväkensä
Lähetetty: Sunnuntai, 11.04.2010 16:24
Kirjoittaja Terba
TULE, NÄE JA KOE SANKARILLISET RITARIT LÄHELTÄ JA KAUKAA! sekä heidän asemiehensä, riistanvartijansa, aseenkantajansa, ystävänsä tallirenkinsä, neitonsa ja Amanda-täti, joka on esiliinana.
Sodan tuulet puhaltavat ja on suurten muutosten aika. Urhoollisista ritareista urhoollisimmat ovat tulleet valtakunnan kaukaisimmasta kolkasta, Kunnian Miesten Laaksosta ™, ja vastanneet haasteeseen saapuen Lordi Utherin tueksi! Nähtäväksi jää onko Uther todella kentän urhein ja sopivin johtamaan joukkojamme kunnialla! Urhoollisia ritareita ja uskollista nostoväkeä kootaan puolustamaan Lumenorin värejä. Tulkaa salametsästäjät ja sikopaimenet suojelemaan urhojanne. Kunnia on oleva meidän! Me olemme ritareista uljaimmat ja armollisuudessamme olemme sallineet tilustemme maajussein, palvelijoittemme ynnä muun roskaväen saapua keräämään ne kunnian murenat jotka jalanjälkiimme ropisevat!
Ritareilla tulisi olla puhdas sydän, vahva varustus, suuri suu ja ylimitoitetut odotukset menestyksestään. Ritarin tulisi olla valmis sooloilemaan, sankaroimaan ja kaksintaistelemaan, kerrassaan voittamaan kunniaa itselleen riskeistä piittaamatta.
Asemiesten ja seuralaisten tehtäväksi jää oman ritarinääliönsä pelastaminen niistä liemistä joihin hän on sotkeentunut, ja muun aikaa seurailla tämän nerokkaita aatoksia.
Ryhmään pääsee millaisella varustuksella vain, mutta ritarilta vaaditaan raskasta sotisopaa, kilpeä, peistä ja mahdollisesti lanteille kiinnitettävää ratsua (sellaista kuin tuttiritarilla). Seuralaisille keihäät, jouset, loitsut, pofferiluutut etc. on juuri passelia.
Lopuksi vielä tunnelmapaloja:
http://www.youtube.com/watch?v=c4SJ0xR2_bQ
http://www.youtube.com/watch?v=OAvmLDkAgAM
http://www.youtube.com/watch?v=0lUjhEHlh7s
Re: FABA II - Uljaat ritarit sekä heidän palvelusväkensä
Lähetetty: Tiistai, 13.04.2010 15:48
Kirjoittaja Kommando
Terba kirjoitti:ja mahdollisesti lanteille kiinnitettävää ratsua (sellaista kuin tuttiritarilla)
Kelpaavatko
kookospähkinät?
Lähetetty: Tiistai, 13.04.2010 18:14
Kirjoittaja Jesua Sukaton
Kai ryhmässä on musta ritari?
Lähetetty: Tiistai, 13.04.2010 18:15
Kirjoittaja Unis
Jesua Sukaton kirjoitti:Kai ryhmässä on musta ritari?
Mut sithän se voittais joka kerta, eiku...
Lähetetty: Tiistai, 20.04.2010 10:32
Kirjoittaja Mekol
You have my sword !
Lähetetty: Tiistai, 20.04.2010 15:43
Kirjoittaja Encore
And mine!
Lähetetty: Tiistai, 20.04.2010 19:26
Kirjoittaja Pyry Veteli
enter Sir Pyrhus
Hear ye,
Minä olen se luonteeltaan väkivaltainen ritari joka jatkuvasti riisuu (teräs)hansikkaitaan, halveksii muiden uusien levypanssarien sovittelua, ja huutaa vähän väliä aseenkantajalleen ''YHDISTÄKÄÄ ARTHURILLE!!!''.
exit Sir Pyrhus
Lähetetty: Tiistai, 20.04.2010 20:29
Kirjoittaja Kommando
I'm in, jos en laiskaksi heittäydy. Tullaan mukaan tyyliä Knight Errant, eli päistikkaa taisteluun ilman paljoa ajattelua etukäteen tavoitteena saada kultaa ja kunnia... ja jota sitten muut saavat raijata pois (puoli)kuolleena.
Lähetetty: Keskiviikko, 21.04.2010 12:15
Kirjoittaja Eglardion
Sir Prankelot, liittyy joukkoon urheaan!
Hän ratsastaa pitkä peitsi tanassa niin taistelussa kuin markkinoillakin! Kukaan ei vedä vertoja hänen asevoimilleen, mutta tunnetuin hän on naisten kaatamisesta.
Lähetetty: Maanantai, 26.04.2010 08:02
Kirjoittaja Sipi
Locsleyn sir Robin, rohkea. Bardit laulavat hänen teoistaan(aivan kannoilla), metsien veikot ovat hänen tovereitaan nuoruuden ajoilta ja joka tunnetaan taistelusta tyranneja ja hirviöitä vastaan!
kommandolle: Mää tykkään tosta asenteesta! Vakuutan, että koetan kiirehtiä kuumimpaan taisteluun ennen sinua voittaakseni eniten eniten kunniaa murjotulle hahmolleni.
Lähetetty: Maanantai, 26.04.2010 10:05
Kirjoittaja Azor
Jaahas, nämäkö sankarit sitten estävät maailmanlopun? Ja illaksi kotiin kuuman kaakaon (vai palvelusneidon?) ja takkatulen ääreen?.
Suhtaudun epäilevästi tuttiritarityyliseen hevoseen, sillä se menee helposti yli. Uskon, että tämä Überritariposse saa aikaan Oikeamielistä Sankarimeininkiä ilman hevosgimmikiäkin.
Lähetetty: Maanantai, 26.04.2010 10:20
Kirjoittaja Terba
Tuttiritarihevonen onkin vielä mietinnässä. Jos järjestäjät kokevat sen menevän turhan överiksi, voimme toki jättää ne pois.
Kookospähkinäratsut kai ovat silti ok?
Me emme pelkästään estä maailmanloppua, vaan myös kaikki tulevatkin maailmanloput. Aikojen loppuun saakka. Sitten vasta menemme kaakaolle.
Lähetetty: Maanantai, 26.04.2010 10:50
Kirjoittaja Mekol
Jaa että tuttiritarit menevät yli tällaisessakin harrastuksessa, rikomme sitten järjestäjien tahtoa puhtaasta ylimielisyydestä
Kaakaolle ja KEKSEILLE, ensin tapamme hirviöt ja sitten valtaamme itsellemme linnan jossa juomme kaakaota.
Lähetetty: Maanantai, 26.04.2010 14:37
Kirjoittaja Kommando
Kookospähkinöitä, kaakaota, keksejä ja tuttiritariratsuja...Meistähän tulee varsin täyttävä ja paljon pureskeltavaa sisältävä porukka.
Ja maailmanloppu pelastetaan, kuten myös tulevat JA menneetkin (mitenkähän onnistuu), tapetaan hirviöitä, nöyryytetään maajusseja, pelastetaan neitoja jne. jne. jne.
Sipi: mennään sitten yhdessä, niin voidaan kilpailla, kumpi saa enemmän kunniaa.
Mutta hetkinen. Kaikki ovat jo varmaan kokoomassa unelmiensa ritaripanssaria, mutta mistä revitään sitten ne palvelijat?
Lähetetty: Maanantai, 26.04.2010 16:08
Kirjoittaja Eglardion
Ah, ne kerääntyvät ympärillemme. Tosin ei välttämättä teidän, sillä ette ole niittäneet mainetta yhtä paljon kuin uljas Sir Prankelot!
Lähetetty: Lauantai, 01.05.2010 20:58
Kirjoittaja Encore
Ah, pitäkää vain ne palvelijat, sillä naiset ovat minun, sir de Troyesin, herkkien piirteiden lumoissa.
Lähetetty: Sunnuntai, 02.05.2010 16:26
Kirjoittaja Pyry Veteli
Emo-ritari...
Noista hevosista vielä, niistä on jo viime syksyltä (jolloin tosin kyse oli Pimeyden Palavista Ratsuista...) pari rakenne-ja mahdollista sääntövedosta, mitkä varmaan voitaisiin lähettää järjestäjille pikapuoliin. Ennen tätä joku (as in muu kuin minä) voisi bygata ritareille foorumin/sähköpostilistan sisäiseen viestintään, väkeä kun tuntuu olevan aika paljon tulollaan.
*Yhdistäkää Arthurille!!*
Lähetetty: Maanantai, 03.05.2010 10:21
Kirjoittaja Azor
Voin järjestää teille ryhmän ja keskustelualueen näille foorumeille ja laittaa rohkeimman ja uljaimman ritarin (ensimmäisen halukkaan) sen moderaattoriksi, eli hyväksymään muita ryhmän jäseniksi.
Lähetetty: Maanantai, 03.05.2010 20:39
Kirjoittaja Terba
Minä kait se olisin, kun ilmoituksenkin väsäsin.
Kunnian Miesten Laakson (Tm) Keskuskylän militia ilmoittautuu! Turvaamme Kunnian Miesten selustaa, teemme ratkaisevat iskut, siivoamme suurten urhojen jäljet ja vikittelemme heidän prinsessat (kyllä raavas, karvainen ja hikinen työmies aina siloposkisen ritarin voittaa). Kaikki tämä ilman että kukaan koskaan tietää, kuka ne hommat OIKEASTI hoiti kotiin.
Osaston vahvuus: 1
Lähetetty: Tiistai, 04.05.2010 22:30
Kirjoittaja Terba
Porukalla on nyt oma foorumiosio, kaikki ritarit ja hännystelijät sinne vaan.
Lähetetty: Lauantai, 08.05.2010 12:50
Kirjoittaja Terba
Pistäkäähän yv:tä kaikki jotka Uljaiden ritareiden ja kumppaneiden herrasmiesklubi-foorumiosioon halajavat.
Lähetetty: Keskiviikko, 28.07.2010 20:42
Kirjoittaja Leipe
Ollaan veljen kanssa tulossa kevyeen aseenkantajamilitiaan tulossa. Varustuksena vain miekat ja kilvet.
Vain kookospähkinät puuttuvat.
