Sivu 1/4
kengät
Lähetetty: Tiistai, 02.05.2006 13:40
Kirjoittaja Skylark
Minkälaisissa kengissä tilaisuuteen sopii tulla? Heitetäänkö mut pihalle jos tuun peruslenkkareissa kokeilemaan onneani? Onko jollain heittää ideaa?
Lähetetty: Tiistai, 02.05.2006 13:52
Kirjoittaja Azor
Henkilökohtaisesti suosisin turvallisia ja mukavia kenkiä historiallisen autenttisuuden kustannuksella. Linja lienee sama kuin viime vuonna, Keisari_P? Eli pihalle ei olla heittämässä, vaikka lenkkareissa tulisitkin.

Lähetetty: Tiistai, 02.05.2006 14:00
Kirjoittaja BlueSkie
Kannattaa ottaa mukaan tukevat ja mukavat kengät. Viime vuonna juoksentelin jäykkäpohjaisissa prätkäsaappaissa ja jalat kiittivät kehittämällä parit rakot. Tukevathan nuo saappaat todellakin olivat, mutta ei niitä ole suunniteltu metsässä juoksenteluun ja vastaavaan. Tänä kesänä käytössäni ovat sitten Bundeswehrin täysnahkaiset varsikengät, erittäin tukevat nekin.
Lähetetty: Tiistai, 02.05.2006 15:14
Kirjoittaja Keisari_P
Itse ajattelin ottaa maiharit. Ketään ei kenkien vuoksi heitetä pihalle.

Toki autenttinen vaikutelma olisi tavoiteltavaa, mutta tuskin tähän mitään sääntöjä tullaan tekemään. Suosittelen tukevia kenkiä jotka eivät hierrä. Älkää ottako paskoja kenkiä tyylin vuoksi mukaan.
Vanhat koppuraksi kuivaneet lapikkaat ovat varmankin ihan hyvän näköiset, mutta todennäköisesti myös hiertävät jostain ja näin voi taistelu loppua lyhyeen muutaman skenaarion jälkeen.
Tapahtuma tulee olemaan fyysisesti rankka ja suuri osa skenaarioista tullaan pelaamaan metsässä. Ottakaa suosiolla kunnolliset kengät. Lenkkarit eivät välttämättä ole paras valinta sen vuoksi, että ne eivät tue nilkkaa. Nilkan nyrjähtäminen on aika suuri riskitekijä metsässä rymytessä.
Lähetetty: Tiistai, 02.05.2006 17:07
Kirjoittaja C22
itselläni oli perus kävelykengät, nahkaa, ja otin ne varren takia, koska varsi tuki hyvin nilkkaa, nilkka on siitä harmillinen kapistus, että se menee helposti rikki.
Lähetetty: Tiistai, 02.05.2006 18:44
Kirjoittaja Attila
Loistavaa, ei tarvinnut thedä tätä ketjua itse.

Ja yhtä lailla hienoa, että tähän sai näin yksinkertaisen - ja mikä tärkeintä, itselle sopivan - vastauksen.
On se vain ikävää kulkea epämukavissa kengissä.
Lähetetty: Tiistai, 02.05.2006 19:00
Kirjoittaja Wizzyli
Niinno.. viimevuonna kenkinä toimivat itselläni kangaspalat jotka olin käärinyt jalkoihini. Ihan toimivat olivat, joskaan eivät kestäneet ihan loppuun asti jaloissa kiinni.
En tosin suosittele kokeilemaan. =)
Tänä vuonna kehittelen tätä ideaa ja teen jonkinlaiset sukkamaiset jalkineet joiden pohjia on vahvistettu tavalla tai toisella. kunnon nyöritykset myös näihin.
Varalle toki ihan kunnolliset kengätkin.
Lähetetty: Tiistai, 02.05.2006 19:52
Kirjoittaja Ketku
Intin 91:set maiharit. Hyvät vaikkeivat niin halvat. Tukevat nilkkaa kivasti ja ovat mielestäni ainakin mukavat pitää.
Lähetetty: Tiistai, 02.05.2006 20:28
Kirjoittaja tiarAnon
Kuten Doomcrow totesikin, vaelluskengät on loistava vaihtoehto. Eivät pistä silmään yhtä pahasti kuin lenkkarit ja täydelliset metsässä rymyämiseen. Sellaiset tulee jalkaan.
Lähetetty: Keskiviikko, 03.05.2006 11:51
Kirjoittaja qMp
Vaelluskengät. Ja peittelen niitä joillain härpäkkeillä, mikäli viitsin/jaksan.
Lähetetty: Torstai, 04.05.2006 15:01
Kirjoittaja Archibald
Jotkut mustat skeittikengät ei haittaa jos on pitkät vaatteet jotka peittävät ne osittain. Minä laitan varmaan siihen päälle vielä kangasta.
-a
Lähetetty: Torstai, 04.05.2006 17:11
Kirjoittaja Conan
Archibald kirjoitti:Jotkut mustat skeittikengät ei haittaa jos on pitkät vaatteet jotka peittävät ne osittain. Minä laitan varmaan siihen päälle vielä kangasta.
-a
''
Ei haittaa muuta kuin käyttäjäänsä. Skeittikenkää kun ei ole varsinaisesti metsässä rymyämiseen tehty. Itse otan näillä näkymin maiharit. Tai saappaat jos onnistun semmoiset hankkimaan.
Lähetetty: Perjantai, 05.05.2006 10:46
Kirjoittaja Archibald
Conan kirjoitti:Archibald kirjoitti:Jotkut mustat skeittikengät ei haittaa jos on pitkät vaatteet jotka peittävät ne osittain. Minä laitan varmaan siihen päälle vielä kangasta.
-a
''
Ei haittaa muuta kuin käyttäjäänsä. Skeittikenkää kun ei ole varsinaisesti metsässä rymyämiseen tehty. Itse otan näillä näkymin maiharit. Tai saappaat jos onnistun semmoiset hankkimaan.
Mulla kestää - koska haluan että ne kestää!
Laatu- ja halppismerkeillä on todella suuri ero vaikka skeittikengät ei vedä vertoja vaelluskengille, puhumattakaan Goretexista (siinähän maksetaan kymminkertainen hinta ja käytetään 10v.). Jos maasto on tällaista...
Tapahtumapaikka
Käytettävissä olevaa pelialuetta on noin 130 hehtaaria joista 67ha peltoa loput metsää, sisältäen useaa eri maastotyyppiä: joen rantaa, eri-ikäistä metsää, kumpuja ja kukkuloita löytynee riittävästi vaihteleviin taisteluihin.
...niin uskaltaisinpa melkein väittää että kestävät skedekengät voittaan nipin napin maiharit, juuri painon takia.
-a
Lähetetty: Perjantai, 05.05.2006 13:02
Kirjoittaja Conan
Ihan miten vaan. Otetaanko vaikka kivenkoloonastumiskisa ja katsotaan paljonko se skeittikenkä suojaa nilkkaa...
Lähetetty: Perjantai, 05.05.2006 13:18
Kirjoittaja Arathos
Skeittikengistä tulee mahtavat rakot
Itse laitan laadukkaat Magnumin maihinnousukengät, jotka ovat kestäneet vaikka MITÄ, ja kestävät edelleen.
Lähetetty: Perjantai, 05.05.2006 13:22
Kirjoittaja Archibald
No jos on märkää niin maiharit ounaa.
-a
Lähetetty: Perjantai, 05.05.2006 14:02
Kirjoittaja Kai
Elkää hyvät ihmiset mitään rullalauta tossuja sinne ottako!
Mie ainaki otan vanhemman vuosimallin jenkki armeijan varsisaappaat. Niiden toimivuus on jo Vietnamissa könytessä testattu.
Lähetetty: Perjantai, 05.05.2006 14:06
Kirjoittaja Archibald
Jos haluaa olla tr00 niin ottaa sandaalit.
-a
Lähetetty: Perjantai, 05.05.2006 15:12
Kirjoittaja tiarAnon
Archibald kirjoitti:No jos on märkää niin maiharit ounaa.
-a
Ei, ei todellakaan ownaa. Ne imee. Goretexit tai Drymaxit ownaa.
Lähetetty: Perjantai, 05.05.2006 15:47
Kirjoittaja Vaeltava sopuli
Vaelluskengillä of course
Drymaxit on hiukka halvemmat kuin Goret ja pitää kyl veden ulkona...
Lähetetty: Perjantai, 05.05.2006 16:11
Kirjoittaja Kai
tosimies painaa paljain jaloin
Lähetetty: Perjantai, 05.05.2006 18:08
Kirjoittaja Strigo
Skeittikenkiä ei kyllä uskalla suositella yhtään kellekään. Nimestänsäkin päätellenhän ne ovat nimenomaan skeittalaudan päällä heilumista varten suunniteltu

Mariharit taas ovat nimenomaan suunniteltu sotilaalle ja varsin yleiskäyttöisiksi jalkineiksi. Ja höpön löpon tuon painoasian suhteen, kaikki joskus ammoisina aikoina omistamani skeittikengät painoivat kyllä aika rutkasti enemmän kuin yhdetkään tasokkaat maiharit joita olen pitänyt. Toki näistäkin yksittäisiä erikoistapauksia löytyy, mutta juurikin tämä Suomen armeijan maiharimalli pitäisi olla maailman kevyimpiä.
Itsellä oli viime vuonna Sotahuudossa historiallisen mallin mukaan käsin ommellut keskiaikaiset kääntökengät, mutta ne tippuivat käytöstä lauantain loppupuolella, kun päivän käyttö paljasti virheen kantapään rakenteessa joka sitten tahtoi lipsua irti jalasta. Lopun aikaa tapahtuma meni sitten uskollisilla sandaaleillani, varpaat tosin meinasivat olla vaarassa välillä niiden kanssa
Tänä vuonna tulee mitä todennäköisimmin käyttöön nuo samaisett kääntökengät, kun virhekin niistä on korjattu, tai sitten uudet nyt työn alla olevat pitkät saappaat, riippuen siitä kuinka paljon kerkiän jalkasuojiani työstää tapahtumaan mennessä.
Kuten tuossa useimmat ovatkin jo maininneet, kannattaa ottaa ne itselle mukavat, turvalliset ja tutut kengät, hyvän maun rajoissa kuitenkin. Ja varata ehkä varajalkineetkin kaiken varalta. Pintanahka on aika suositeltava materiaali jos vain mahdollista.
Lähetetty: Perjantai, 05.05.2006 18:56
Kirjoittaja Ketku
Joku tuossa vertasi skeittikengän ja maiharin painoeroa. Sanoisin, että ei nuo SA:n maiharit niin hirveän painavat kuitenkaan ole. Kyllä painoa varmaan enemmän on kuin skeittikengillä, mutta kuka sitä painoa katsoo, käytettävyys ratkaisee. En nimittäin halua teloa nilkkaani, taikka kaatua turvalleni, jos on vähänkään märempiä kiviä, millä pitää pyöriä.
Lähetetty: Lauantai, 06.05.2006 19:35
Kirjoittaja Abelius
SA M/91 maiharithan ovat yhdet maailman kevyimmistä palveusmaihareista. Hyvin luulisi maihareilla pärjäävän, paino ei pidemmän päälle haittaa kun hirveitä spurtteja ei tehdä. Itse olen omilla BW maihareillani käytännössä lammikossa kävellyt eikä vettä ole tullut läpi.
