Suuri ajatus oli, että kaikki tarkastajat liikkuvat yhtenä partiona, joka tarkastaa ryhmän kerrallaan erittäin nopeasti. Tavoitteena oli taata yhdenmukaisuus kaikissa tarkastuksissa, sekä kyky tehdä pääasetarkastajan linjauksia välittömästi kiistanalaisista aseista. Pyrimme myös estämään huonon aseen kanssa tarkastajalta toiselle juoksemista, kunnes joku sen ehkä hyväksyy. Edellytyksenä tarkastusmallin toiminnalle on se, että ryhmät ovat tarkastusvalmiina, kun tarkastuspartio saapuu heidän luokseen.
Tänä vuonna myös linjasin tarkastuksen painopisteet seuraavasti: Erityistä huomiota on kiinnitettävä kaikkiin kahdella kädellä käytettäviin aseisiin (varsiaseet, 2k-miekat, keihäät) sekä kilpien reunapehmusteisiin.
Mielestäni idea toimi kohtalaisesti, sellaiset ryhmät joiden aseet olivat pääosin ehjiä ja sääntöjen mukaisia ja järjestetty helposti tarkastettavaan muotoon saatiin hoidettua hetkessä. Esimerkiksi FSC:n tarkastuksiin kului vajaa 5min. Suurempien ryhmien kohdalla tarkastajia olisi pitänyt olla enemmän, jotta tarkastusnopeutta oltaisiin voitu nostaa riittävälle tasolle. Tämä virhe menee omaan piikkiini, minun olisi pitänyt käyttää avointa rekryä asetarkastajien valinnassa, jolloin työvoimaa oltaisiin saatu enemmän. Tavoitteena kutsujärjestelmässä, oli, että tarkastajilla olisi 1. korkea kokemustaso ja sitä kautta tarkastukset menisivät jouhevasti. 2. Hyvä maine skenessä, ja sitä kautta tarkastettavat luottaisivat heidän arvioihinsa, eikä minun tarvitsisi uudelleentarkastaa kaikkia hylättyjä aseita, koska mussun mussun… 3. Kaikki olisivat eri ryhmistä ja ympäri Suomen jotta muodostuisi kattava Sotahuudon linja, eikä esimerkiksi ”keskisuomalaisten” tai ”muertelaisten” –linja. Lisätavoitteena tässä oli se, että asetarkastajat olisivat voineet antaa alustavia arvioita ja korjausehdotuksia jo pitkään ennen SoHua, ja siten vähentää työtä itse tapahtumassa. Tämä puoli epäonnistui täysin, sillä en koulukiireiltäni ehtinyt rekryämään ja briiffaamaan tarkastajia riittävästi etukäteen.
Missä sitten meni vikaan:
Monet ryhmät saapuivat myöhään paikalle, ja ensimmäiset tarkastukset päästiinkin aloittamaan vasta seitsemän jälkeen illalla ja suurin osa ryhmistä oli ”valmiita” vasta yhdentoista aikaan. Myöhäinen aloitus johtaa yleensä myös myöhäiseen lopetukseen.
Tarkastajia oli turhan vähän.
Tärkeimpänä syynä venymiseen oli kuitenkin se, että ryhmät toivat paikalle valtavasti aseita, joista täysi maallikkokin huomaa, etteivät ne läpäise. Jos vaneri näkyy kilven kulmasta, se ei mene läpi, ja kuka tahansa ymmärtää, että, miten se pitäisi korjata. Jos miekan runkoputki on keskeltä poikki, se ei läpäise, tämänkin luulisi useimpien hoksaavan. Vastaavia virheitä oli pelkästään kilvissä yli sata. TARKASTAKAA JA KORJATKAA ASEENNE ENNEN SOTAHUUTOA! Asetarkastajilla meni valtavasti aikaa ja energiaa siihen, että jouduttiin puuttumaan virheisiin joihin ainoa selitys oli ”otettiin vaan kaikki mukaan, ei me näitä oo katottu, ei tätä kukaan tuu täällä kuitenkaan käyttämään”. ÄLKÄÄ TUOKO RIKKINÄISIÄ JA/TAI SÄÄNTÖJEN VASTAISIA ASEITA SOTAHUUTOON LAISKUUTTANNE TAI KOKEILUMIELESSÄ! Tarkastettavana on muutenkin tuhansia aseita (oikeasti), joten selvästi hajonneen aseen tarkastettavaksi tuominen on suorastaan vittuilua. Ne jotka tuntevat piston sydämessään, muistakaa tämä ensivuonna, ei kanneta kaunaa

Miten kehittäisin ensikertaan:
-Enemmän tarkastajia, joille parempi palkkaus (moni ei motivoitunut riittävästi raatoliinasta).
-Lisää rummutusta ryhmille siitä, miten toimia oikein. Sivuille, foorumeille, yksityisviesteinä, treeneissä seuraavaa: Pyrkikää saapumaan aikaisin, että varusteenne ehditään tarkastaa. Tuokaa paikalle vain omasta mielestänne ehjiä varusteita. Kun tarkastajat tulevat, niin aseet voisivat olla esillä (kuten ohjeistettu) ei miljoonassa repussa ja takakontissa.
-Hylätyille aseille tietyllä ajanhetkellä alkava tarkastuslinjasto, jossa kaikki hylätyt aseet uudelleen tarkastetaan, ei uudelleentarkastuksia ryhmien luona. Asekasan raahaaminen jonnekin tarkastettavaksi, sen sijaan, että tarkastajat tulevat asekasan luokse motivoinee panostamaan siihen ensimmäiseen tarkastukseen. Lisäksi lauantai-aamun jono oli todella tehokas.
-Sähköteippi korvattavaksi leimalla, joka on nopea lyödä eikä tipahda helposti
Tähän ketjuun palautetta tarkastuksista ja kehitysideoita. Olivatko painotukseni hyvin valitut? Kohdeltiinko sinua väärin? Ideoita siihen, miten saataisiin kaikki ryhmät tuomaan paikalle vain ehjiä ja sääntöjen mukaisia aseita? Yleistä palautetta asetarkastuksista tai tarkastajille?